Geri Dön

Diyanet’in fetvası tartışma yarattı

Diyanet’in, 9 yaşındaki kız çocuklarının dinen nikâhlanıp gebe kalabileceklerini belirten Dini Terimler Sözlüğü tartışma yarattı.

Diyanet’in fetvası  tartışma yarattı

Resmi web sitesinde nikâhı tanımlayan Diyanet, evliliğin kişiyi zinadan koruduğunu ve insan neslinin devamını sağladığını belirtti. “Kişinin gayri meşru ilişkiye girme tehlikesi bulunması halinde evlenmesi vaciptir” diyen Diyanet, “bulûğ” çağına giren kızların evlenebileceğini şu ifadelerle anlattı:
“Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur (yapılması daha iyi olan).” Diyanet sitesinde “bulûğ” kelimesini, kızların 9, erkeklerinse 12 yaşına basmaları olarak tanımladı.
‘Tanımlar çarpıtıldı’
Sözlükte, buluğ çağını kızlarda 9 erkeklerde 12 diye belirten Diyanet, açıklamasında bu sözlerin çarpıtıldığını iddia etti. Açıklamada, “Bazı basın organlarında, Diyanet’in kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberler asılsız olup, gerçeği yansıtmamaktadır. Dini Terimler Sözlüğü adlı yayınımızdaki tanım ve maddelerin çarpıtılmasıyla böyle bir iddia üretmek iyi niyetle izah edilemez. Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikahta rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam dini ile bağdaşmaz. Nitekim başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir” denildi.

6 gözaltı

Diyanet’in açıklamasının ardından Halkevleri üyesi kadınlar, “İstismarcı Diyanet Kadın Hükmünde Kararname ile kapatılmıştır” pankartı ile Diyanet İşleri Başkanlığı önüne gitti. Gece saatlerinde eylem yapan altı Halkevleri üyesi kadın gözaltına alındı. CHP’li Sezgin Tanrıkulu da konuyu Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması talebi ile verdiği soru önergesinde skandal fetva için hükümetin Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında soruşturma başlatıp başlatmayacağını sordu.

Korgeneral Osman Erbaş darbecilere böyle tepki göstermiştiBingöl'den Bitlis'in Tatvan ilçesine gitmek üzere kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye ve insansız hava araçlarının (İHA) geliştirilmesine destek verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet