Geri Dön

Diyarbakır’da 2 uzman çavuş kaçırıldı, 9 asker yaralı

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Abalı köyündeki karakola yeni ek karakol binası yalmasını protesto amacıyla bölgede çadır kurarak eylem yapan grupla güvenlik güçleri arasındaki gerilim 6 gündür devam ediyor. İlk belirlemelere göre çatışmalarda 9 asker göstericilerin attığı maytap ve havai fişeklerle yaralandı. Çatışma nedeniyle Diyarbakır-Bingöl karayolu kapatılırken silahlı iki uzman çavuş yol kontrolü yapan göstericiler tarafından kaçırıldı.

Kaçıran grup, karakol inşaatının durdurulma sözü verilmesi halinde uzman çavuşların serbest bırakacağını, Bingöl-Diyarbakır karayolunun da trafiğe açılacağını bildirirken, uzman çavuşları kurtarmak için operasyon hazırlığı yapılıyor. Bölgeye ise çok sayıda asker sevk edildi.

Yeni kalekollar yapılmasını protesto amacıyla bölge genelinde başlatılan protestolar yayılıyor. Hakkari Şemdinli, Tunceli'nin Tüllük ile Lice'de karakol inşaatları çevresinde protesto eylemleri yapılıyor.

Lice'de Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde yer alan Abalı köyünde karakol yapılmasını protesto eden göstericiler 6 gündür kurdukları çadırda oturma eylemi yapıyor. Eyleme güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrasında yaşanan çatışmalar geniş alana yayıldı. Karakola yürüyen grupların Diyarbakır-Bingöl karayolunu kapatması üzerine jandarma müdahale etti. Jandarma gaz bombalarıyla müdahalede bulunurken, karakoldan uyarı ateşi yapıldı.

Müdahale sırasında 9 asker göstericilerin attığı taş, maytap, havai fişek ve ses bombası nedeniyle yaralandı. Yaralı askerler Lice'de tedavi altına alındı. Gösteriler sırasında atılan gaz bombaları nedeniyyle aralarında kadınların da bulunduğu bir çok gösterici fenalık geçirdi. Yolda kimlik kontrolü Karakol çevresinde olaylar devam ederken kendilerine YDG-H adını veren bir grup protestocu, Diyarbakır-Bingöl karayolunu araç trafiğine kapattı. Yoldan geçen araçları durdurup kimlik kontrolü yapan eylemciler, Bingöl'den Diyarbakır'a giden ve Uzman Çavuş oldukları öğrenilen iki askeri, üzerlerindeki beylik tabancaları ile birlikte alıkoydu.

Operasyon hazırlığı yapılıyor

Abalı karakolu çevresindeki gösterilere müdahale amacıyla Lice ve Bingöl'dan asker sevkedilirken, uzman çavuşların kurtarılması için operasyon hazırlığı yapılıyor. Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, göstericilerin anahtarlarını aldıkları birkaç Tır nedeniyle Diyarbakır-Bingöl karayolunun kapalı olduğunu, 2 Uzman Çavuş'u kurtarmak ve karayolunu yeniden trafiğe açmak için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Vali Kıraç, "Yolun bu şekilde kapatılmasından bölge halkı olumsuz etkilenmiştir. Yaklaşık 50 araç yolda mahsur kaldı. İçlerinde hasta ve yaşlı vatandaşlarımız da var. Yolu açmaya çalışan bazı askerlerimiz atılan molotofkokteyli nedeniyle hafif şekilde yaralandı" dedi.

Jandarma güvenlik gerekçesiyle kapattı

Bu arada Diyarbakır Valiliği’nin kararı ile Diyarbakır-Bingöl karayolu Jandarma tarafından Lice yol ayrımından itibaren çift taraflı güvenlik gerekçesiyle tarafiğe kapatıldı. Gazetecilerin bölgeye gitmesine izin verilmiyor.

"Yeni karakol çatışma zemini yaratıyor"

Olayların büyümesi üzerine BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Abalı köyüne gitti. Zümrüt'ün aracı da olaylar sırasında tahrip oldu. Bölgede yaşanan olayları Milliyet'e değerlendiren Zümrüt, "Karakol inşaatının durması için 6 günden beri Abalı karakolu çevresinde kurulan çadırlarda oturma eylemi yapılıyor. Karakola karşı yapılan protesto eyleminde bir süre önce Medeni Yıldırım yaşamını yitirdi. Bu nedenle karakol yapılmasına karşı Lice halkının antipatisi ve tepkisi var. Bu bir demokratik bir tepki ve taleptir. Karakol inşaatlarının durmasını 7 yaşındaki çocuktan 90 yaşındaki yaşlısına kadar herkes istiyor. 40 yıldır bölgede yaşananların tanığıdır bu insanlar. Halk, yeni karakolların yapılmasının yeni çatışmalara zemin hazırlayacağını belirtip, 'Biz bu zemine izin vermeyeceğiz. Bu sürecin taraftarıyız. Sürecin daha sağlıklı işlemesi açısından karakolların durdurulması ve iptal edilmesi gerekmektedir. Karakollar durudrulmadığı sürece eyleme devam edeceğiz' diyorlar" dedi.

Zümrüt, bölgedeki son durumu ise şöyle aktardı: "Diyarbakır-Bingöl karayolu yolu kapalı, çatışmalar aralıklarla devam ediyor. Ciddi bir gaz kullanımı var. Biz annelerle oturuyoruz. Bulunduğumuz alan abluka altında, ortam çok gergin. İleri sürülen talepler rededilecek talepler değil, demokratik ve meşru olan taleplerdir. Demokratik süreçlerin barış sürecine evrilmesi için karakol yapılması gibi çalışmalara son verilmesi gerekiyor. Karakol yapılması barış sürecine hhizmet etmiyor. Yetkililer sesimizi duymalı. Bu talepler kabul edilmeyecek talepler değil."

"Karakol inşaatı durursa uzmanlar bırakılır"

Zümrüt, olaylar sırasında protestocu grup tarafından alıkonulan iki uzman çavuşun serbest bırakılması için askeri yetkililerle biraraya geldiklerini söyledi. İki uzman çavuşu ellerinde alıkoymaya devam eden grubun şartlarını askeri yetkililere ilettiklerini aktaran Zümrüt, "Jandarma karakol komutanı ile görüşmede burada eylem yapan halkın taleplerini iletip kabul edilmesini istedik. İki uzman çavuş alıkonulmuş, yol kapatılmış. Eylemci grubun, 'Karakol yapılması düşüncesinden vazgeçildiğine dair bize söz verilsin. Bu durumda iki uzman çavuşu bırakır, yoldaki barikatı kaldırırız' mesajını askeri yetkililere ilettik. Buradaki halkın talepleri bunlar" diye konuştu.

Lice'de Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının eylem yıldönümü nedeniyle 15 Şubat'ta protesto eylemi sırasında kaçırılan 4 asker, BDP Diyarbakır il yöneticilerinin girişimi ile serbest bırakılmışlardı.

Genelkurmay'dan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, örgütün gençlik yapılanmasına mensup bir grubun, Lice/Abalı Jandarma Karakol Komutanlığı'nın iki kilometre güneybatısı bölgesinde trafiği durdurarak yolu kestiği, iki-üç araç ile yolu trafiğe kapattığı, yol üzerinde 90-100 araçlık konvoy oluştuğu belirtildi.

Açıklamada, "Yolu kapatan söz konusu gruba, Abalı Jandarma Karakol Komutanlığı yeni hizmet binası inşaat alanının güvenliğini sağlayan unsurlarca müdahale edilmiş, müdahalede bulunan unsurlara söz konusu grup tarafından taş, havai fişek, molotof kokteyli ve ses bombaları ile saldırıda bulunulmuştur. Çıkan olaylar sırasında Silvan 4. Jandarma Komando Alay Komutanlığı'nda görevli Jandarma Uzman Çavuş atılan ses bombasının isabet etmesi sonucu, sağ bacağı ile kulağından hayati tehlikesi olmayacak şekilde hafif yaralanmıştır. Saat 21.45 sıralarında, yolda oluşan konvoyda bulunan yolcu otobüsünden indirilen iki askeri personel, söz konusu grup tarafından kaçırılmıştır" denildi.

Video için tıklayın

Beyoğlu'nda sokakta jeneratör yandıİstanbul Beyoğlu'nda sokakta bulunan jeneratör alev alev yandı. Jeneratörden çıkan yoğun duman nedeniyle iş merkezinin tüp bebek merkezinde çalışanlar paniğe kapılıp, kendilerini dışarıya attı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber