Geri Dön
Gündem'Doğu Akdeniz bir güvenlik meselesi'

'Doğu Akdeniz bir güvenlik meselesi'

İÜ ile Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi ortaklığında düzenlenen sempozyumda “Doğu Akdeniz, Türkiye için sadece enerji politikası veya ekonomi politik konusu olmaktan çıkmıştır, ciddi bir dış politika ve güvenlik konusu haline gelmiştir” vurgusu yapıldı...

'Doğu Akdeniz bir güvenlik meselesi'

 

CİHAT ASLAN İstanbul - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ile Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi ortaklığında 12-13 Haziran’da ‘Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu’ düzenlendi. Sempozyumda sunulan tebliğlerin neticesinde Akdeniz Havzası’nın tarihsel, topografik, uluslararası ilişkiler, uluslararası hukuk, ekonomi, enerji ve çevre boyutları ele alınarak söz konusu değerlendirmeler, öneri ve öngörüler raporlandı.

Adaların statüsü

Kıta sahanlığı üzerinden yapılan tartışmalarda kıta yamacının değil, kıta yamaç eteğinin belirleyici unsur olması gerektiğine dikat çekilen raporda “Adaların statüleri belirlenirken adaların ana karaların uzantıları olup, ana karaların kıta sahanlığında bulundukları gerçeğinden hareket edilmelidir. Birkaç metrekarelik adaların etrafında anakara gibi deniz yetki alanı, kıta sahanlığı vb. kavramlara dayalı olarak hak iddia etmenin coğrafi olarak izahı mümkün görülememektedir. Adalar’ın kaderi Balkan Savaşları sonrasında verilen kararlar belirlenmiştir. Bu karar, o anda çıkacak savaşı engellemek için verilen bir karardır, tamamen siyasidir” denildi.

Karşılıklı güven

Akdeniz’in günümüz politikasındaki yerini, uluslararası stratejiler ve Türkiye’nin politikaları çerçevesinde ele alan sempozyumda, Doğu Akdeniz’de her ne kadar Türkiye-Yunanistan sorunu gibi yansımış olsa da, Türkiye’nin yanı sıra AB, NATO, Çin, ABD, Körfez ülkeleri, Rusya, Fransa, Güney Kore, İsrail, Mısır, Libya, Lübnan, Suriye gibi ülkelerin çıkarlarını da içeren çok aktörlü bir alan olduğu belirtildi. Türkiye’nin bölgede ‘oyun bozan’ veya ‘oyun dönüştürücü aktör’ olarak adlandırıldığı aktarılırken, “Doğu Akdeniz, Türkiye için sadece enerji politikası veya ekonomi politik konusu olmaktan çıkmıştır, ciddi bir dış politika ve güvenlik konusu haline gelmiştir. Mısır’la başlatılan iş birliği, rekabetin şekil değiştirebilme ihtimalini

göz önüne sermektedir. Libya ile başlatılan avantajlı süreç sürdürülmelidir. Hangi rota üzerinden konuşulursa konuşulsun gerek ve yeter şartları sağlayacak olan bütün Doğu Akdeniz kaynaklı enerji iş birliği modelleri İsrail’i kapsamak zorundadır. Bölgede Türkiye’nin önemine ikna olmuş ve dolayısıyla da iş birliğine açık olan en önemli aktör de İsrail’dir. Hem İsrail hem de Türkiye’nin söylemlerini değiştirerek karşılıklı güven inşası sağlaması önerilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Adil paylaşım

Akdeniz’de adil paylaşımı uluslararası hukuk boyutuyla ele alan sempozyumda “Doğu Akdeniz’de yakın zamanda keşfedilen petrol ve doğalgaz bu denize kıyıdaş devletlerin hakkaniyete uygun bu denizi paylaşım mücadelesi meselesini de beraberinde getirmiştir. Doğu Akdeniz’de Kıbrıs adasına orta hat sınır kabul edilerek çok geniş bir münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığı verilmiş, Yunanistan Kıbrıs’la sınır komşusu haline getirilmiştir. Türkiye ise dar bir deniz alanına hapsedilmek istenmektedir” ifadelerine yer verildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 19 Eylül 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 338 bin 873 Kovid-19 testi yapıldı, 26 bin 398 kişinin testi pozitif çıktı, 213 kişi yaşamını yitirdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner