Geri Dön
GündemDuha namazı nasıl kılınır, bayram namazı yerine kabul olur mu? Duha namazı kaç rekattır, ne zaman kılınır?

Duha namazı nasıl kılınır, bayram namazı yerine kabul olur mu? Duha namazı kaç rekattır, ne zaman kılınır?

Diyanet İşleri Başkanlığı, bayram namazı ile ilgili açıklama yaptı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, duha namazı tavsiyesinde bulundu. Açıklamanın ardından duha namazının nasıl kılınacağı ve kaç rekat olduğu merak edilemeye başlandı. Peki duha namazı nasıl kılınır, kaç rekattır, ne zaman kılınır?

Duha namazı nasıl kılınır, bayram namazı yerine kabul olur mu? Duha namazı kaç rekattır, ne zaman kılınır?

Duha namazı nasıl ve ne zaman kılınır? sorularının cevapları gündemde merak edilen konular arasında bulunuyor. Diyanet'in bayram namazı tavsiyesi ise evde 'duha namazı' kılınması oldu. Bu tavsiye sonrasında duha namazının nasıl kılınacağı araştırılmaya başlandı.Peki duha namazı nasıl kılınır,kaç rekattır?

DİYANET’TEN DUHA NAMAZI AÇIKLAMASI

Hanefî mezhebine göre bayram namazının sahih olması için hutbe dışında Cuma namazında aranan şartların yerine gelmesi gerektiğinden, bayram namazının cemaatle kılınması şarttır. Herhangi bir sebepten dolayı bayram namazını cemaatle kılamayan kimsenin bunu kaza etmesi gerekmediği gibi bu kişinin tek başına bayram namazını kılması da gerekmez. Bayram namazını camide cemaatle kılamayanların, evlerinde iki veya dört rekât olarak duhâ/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle nafile namaz kılmaları müstehabtır.

İŞRAK VEYA DUHA (KUŞLUK) NAMAZLARI NE ZAMAN VE NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

İşrak veya duhâ namazı; güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Bir hadis-i kutsîde bu namazın faziletine işaretle şöyle buyurulur: “Ey Âdemoğlu, gününün ilk vakitlerinde benim için dört rekât nafile kılmaktan acizlik gösterme ki, günün sonunda seni korumayı tekeffül edeyim.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 12)

Hadis kaynaklarında çokça teşvik edilen duhâ (kuşluk) namazı; dört, sekiz ve on iki rekât olarak kılınabilir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 78-83). En az iki rekât olarak kılınabileceği de söylenmiştir. Bu namazda iki rekâtta bir selam vermek daha sevaptır. Ancak dört rekâtta bir de selam verilebilir (Tahtâvî, Hâşiye, s. 395).

Bakan Akar'dan CHP'li Engin Altay'ın sözlerine sert tepkiMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın bir televizyon programındaki bazı sözlerine tepki gösterdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet