Geri Dön

Düşen uçağı kaçırmaktan korkmuş

Urallarda havada yanarak düşen uçaktaki tek Türk yolcu, ailesinin yanına geliyordu

Düşen uçağı kaçırmaktan korkmuş

RUSYA'da Moskova - Perm seferini yaparken Ural Dağları'nda düşen yolcu uçağındaki tek Türk yolcu 54 yaşındaki Levent Nuri Koçak'ın, Ant Yapı firmasının Perm kentindeki lüks toplu konut sitesi projesinin müdürlüğünü yaptığı belirlendi. İzmir'deki ailesinin yanında tatilini geçirip oğlunun üniversite kaydını yaptıran Koçak'ın, düşen uçağın kalkış saatini kaçırma korkusuyla firmanın Moskova'daki şantiyesinde görevli arkadaşlarının yanında kısa süre kaldığı belirtildi.
Rus Havayolları Aeroflot'un Moskova- Perm seferini yapan Boeing 737 tipi uçağı, havada yanmaya başladıktan sonra Ural Dağları'na düştü. Uçak

Düşen uçağı kaçırmaktan korkmuş
ta aralarında Türk vatandaşı Levent Nuri Koçak ve Rusya'nın Çeçenistan'daki Komutanı emekli General Gennadiy Troşev'in de aralarında bulunduğu 88 yolcu öldü. Kazada ölenlerden inşaat mühendisi Levent Nuri Koçak'ın, Ant Yapı Firması'nın Perm şehrinde yapılan lüks toplu konut inşaatının proje müdürü olarak görnev yaptığı anlaşıldı.
Babasının diplomatik görevleri nedeniyle bulunduğu ABD'de dünyaya geldikten sonra ilk ve orta eğitimini bu ülkede yapan Levent Nuri Koçak'ın daha sonra Türkiye'deki eğitimin ardından inşaat mühendisi olduğu kaydedildi. Mesai arkadaşları, daha önce de Libya ve Türkmenistan'da görev yapan Koçak'ın, Rusya'da ise 10 yıldan bu yana çalıştığı öğrenildi. Koçak'ın üç yıldan bu yana Perm kentindeki projenin müdürlüğünü yaptığı bildirildi.
AİLESİYLE TATİL YAPMIŞ
Rusya'daki yoğun işlerinin arasında izin alan Levent Nuri Koçak'ın, İzmir'de oturan eşi Aygen Koçak, oğulları Baran ve Berkin Koçak'la Çeşme ilçesinde tatil yapıp, Yaşar Üniversitesi'ni kazanan oğlu Berkin'in kaydını yaptırdığı ifade edildi. Koçak'ın iznini bitirdikten sonra şirketin Moskova'daki şantiyesine gittiği, buradan da Perm kentine geçmek için bineceği uçağın kalkış saatini kaçıracağı korkusuyla arkadaşlarının yanında kısa süre kalıp ayrıldığı ortaya çıktı.
Leven Nuri Koçak'ın acı haberini Çeşme'deki yazlıklarında öğrenen ailesi büyük şok yaşadı. Ailenin yakınları, televizyonlardan öğrendikleri haberin ardından villaya akın etti. Koçak'ın yakınları, basın mensuplarının görüşme taleplerini ise kabul etmedi.
MESAİ ARKADAŞLARI İNTERNET SİTESİNE KONUŞTU
Uçak kazasında yaşamını yitiren Levent Nuri Koçak'ın mesai arkadaşları da, Rusya'da yayın Türkçe internet sitesi Turkrus.com'a açıklama yaptı. Arkadaşları “Türkiye'ye tatile gitmişti. Eşi ve iki oğluyla tatil yapmıştı. Ailesi Türkiye'de kalıyordu. Kendisi Türkiye'den yeni dönmüştü ve Moskova'dan Perm şehrine işbaşı yapmak için gidiyordu. Acımız büyük. Şu an yakınlarını bekliyoruz. Kendisi tüm mesai arkadaşlarının büyük sevgi ve saygı duyduğu, çok değerli bir insandı. Herkesin başı sağolsun” dedi.

RUS UÇAKLARINA GÜVENMİYORMUŞ
Moskova- Perm seferini yaparken Ural Dağları'nda düşen yolcu uçağındaki tek Türk yolcu Levent Nuri Koçak'ın, acı haberini aldıktan sonra evlerine kapanan ailesi adına oğlu Berkin Koçak, açıklama yaptı. Mehmet Aktif Ersoy Üniversitesi Veterinerlik bölüm öğrencisi olan Berkin Koçak geçen cumartesi sabah saatlerinde yola çıkan babalarıyla bir gün önce yaptıkları konuşmada, kendilerine “Rus uçaklarına güvenmiyorum” dediğini söyledi. Berkin Koçak, “Babam ilk olarak 5 Ağustos'ta gelecekti, ancak 15- 25 Ağustos tarihlerine ertelendi. Ertelemeler babamın ölümüne neden oldu. Acımız çok büyük erken zamanda babamızı kaybettik” dedi. Hiçbir yetkilinin kendilerine ulaşmamasından yakınan Berkin Koçak, “Babam şirkette 5 yıldır çalışıyordu ve 6 ayda bir yanımıza gelip- gidiyordu. Kaza ardından hiçkimse bize ulaşmadı. Sahip çıkmadı. Tek dayanağımız babamın çalıştığı şirket. Cenazenin gelmesi tek isteğimiz, bu konuda yardım bekliyoruz” dedi.

Hatay'da korkutan yangınHatay'ın Samandağ ilçesinde müstakil evde çıkan yangın hasara neden oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet