Geri Dön
GündemDuvarları yıkacağım

Duvarları yıkacağım

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ilk olarak belediye binasının etrafındaki duvarları yıkacağını belirterek, “Halkla belediye arasında duvar ve demir kapılar olmayacak. Halk kendisini oraya ait hissedecek” dedi.

Duvarları  yıkacağım

Yerel seçimlerde Tunceli Belediye Başkanlığı’na seçilen ve dün mazbatasını alan Fatih Mehmet Maçoğlu, ilk olarak belediye binasının etrafındaki duvarları yıkacağını belirterek, “Halkla belediye arasında duvar ve demir kapılar olmayacak. X-ray cihazı, turnike olmayacak. Kapılar açık olacak. Halk kendisini oraya ait hissedecek. ‘Oh be’ dedirterek rahatça girmesini sağlayacağız” dedi.


Ovacık Belediye Başkanlığı’nın ardından Türkiye Komünist Partisi’nin Tunceli adayı olarak seçim yarışına giren Maçoğlu, yüzde 32.76 oy oranı ile başkanlık koltuğuna oturdu. Tunceli Belediyesi’nin yeni başkanı olan Maçoğlu, Milliyet’in sorularını yanıtladı.

“Belediye başkanı olduğumdan beri işsizim” diyen Maçoğlu şunları söyledi: “11 kardeşiz. Evliyim ve iki kızım var. 25 yıldan fazladır sağlık emekçisiyim. 16 yıl da Sağlık Emekçileri Sendikası’nın üyeliğini ve yöneticiliğini yaptım. Son dört yıldır da belediye başkanı olduğumdan beri işsizim. 35 yıla yakındır demokratik alanda yasal zeminde siyaset yapıyorum. Son dört yıldır da yerel yönetime girerek somut alanda görev almaya başladım. Sebep olarak da dünyadaki ve bu ülkedeki yoksulların, ezilmişlerin ve ötekilerin asimile edilmek istenen halkların, açlıktan ölenlerin, insanların pazarlandığı bir dünyada siyaset yapmamayı ve bununla mücadele etmemeyi bir eksiklik olarak gördüm.”

Turnike olmayacak

Belediye ile halk arasındaki duvarların yıkılacağını belirten Maçoğlu, “İlk iki gün içerisinde belediyenin etrafında çevrilmiş olan duvarlar yıkılacak. Halkla belediye arasında duvar ve demir kapılar olmayacak. X ray cihazı, turnike olmayacak. Kapılar açık olacak. Halk kendisini oraya ait hissedecek. ‘Oh be’ dedirterek rahatça girmesini sağlayacağız. Makam aracım da şoförüm de olmayacak” dedi.

Duvarları  yıkacağım

Maçoğlu şöyle devam etti: “Sonra bir araştırma yapacağız işin uzmanları gelecek bir 15-20 güne yakın tek tek araştırılacak. Yapılanların tamamını paylaşacağız, borçları nereye ne harcanmış nasıl harcanmış hepsini açıklayacağız. Bizden öncekiler bize nasıl bir borç bıraktı, bu paralar nereye gitti, hepsini açıklayacağız. Şeffaf belediyecilik olacak.

Tunceli’de doğal üretim alanlarından vazgeçmeyeceğiz. Doğayı bozmadan ve kirletmeden dizayn ederek yapmaya çalışacağız. Yine hayvancılık ve tarıma dair çalışmalar yapacağız. Ovacık’ta geliştirdiğimiz doğal üretim modelini burada daha büyüterek devam ettireceğiz. Bu ürünleri de çeşitlendireceğiz. Sadece fasulye ya da nohut olmayacak. Örneğin Hozat’ta ceviz, Mazgirt’te armut ve mercimek, Pülümür’de bal gibi.

Tarihi dokuları dokunacağım, geziler, çeşitli spor faaliyetleri, rafting ve benzeri şeyler. Bunları yaparken de betonlaştırmaya gitmeden, daha çok doğayı ekolojiyi koruyan ahşap türü çalışmaların olduğu, kadın girişimcinin yaşamına dokunan türlü çalışmalar hazırlıyoruz ve Tunceli turizmin merkezi olacak. Ama Bodrum gibi değil.”

Ferhan Şensoy’dan tiyatro sözü

Maçoğlu, “Önemli destek mesajları aldım. Özellikle Rusya Federasyonu Komünist Partisi’nin tebrik mesajı çok önemliydi. Birlikte iş yapabilmeyi desteklemeyi ve bu ülkede yaptıklarımızla birçok yere gelebileceğine dair toplumsal algının olduğunu ve bundan dolayı bizi de tebrik eden bir mesajı vardı. Bir de Yunanistan Komünist Partisi’nden başarı dileği ve destek mesajı aldık. Ferhan Şensoy’dan bir destek aldım, ‘Eğer bir gün orada tiyatro yapmam gerekiyorsa hiçbir talebim yok, orada olacağım’ dedi. Yine Athena’dan Gökhan Özoğuz’un söylemleri bizi çok güçlendirdi. Türkiye’nin vicdanı bunlar” dedi.

‘İyi insan, iyi baba, iyi evlat’

Seçim çalışmalarını eşiyle birlikte yürüten Gülistan Maçoğlu, Fatih Mehmet Maçoğlu’nu “Her şeyden önce iyi bir insan, iyi bir eş, iyi bir baba, iyi bir kardeş, iyi bir evlat. Her olaya fazlasıyla duyarlı biri. Halk için, toplum için ‘Daha iyi ne yapabilirim’ düşüncesine sahip ve hakkaniyetli” olarak tanımladı. Maçoğlu, eşinin son dört yıldır yoğun bir şekilde çalıştığını ve yorulduğunu söyleyerek, “Kimi zaman ben yemeği hazırlayana kadar uyuyakalıyordu” dedi.

‘Parodi hesapları kim yönetiyor bilmiyorum’

“Sosyal medyada çok fazla parodi hesabınız var. Onları takip ediyor musunuz?” şeklindeki soruya Maçoğlu gülerek, “Kimlerin yönettiğini vallahi bilmiyorum. Mahkemeye verdim sussunlar diye... Ne kadar güzel yazarsa yazsınlar bir gün kötü bir şey yazabilirler” dedi.

Şanlıurfa'da araçtan ateş açılması sonucu 2 polis hafif yaralandıŞanlıurfa'da, bir evde fuhuş yapıldığına dair ihbar alarak bölgeye giden polislerin bulunduğu sivil plakalı araca silahla ateş açıldı. Saldırıda araçtaki 2 polis memuru yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet