Geri Dön
GündemEğitim uçağı denize düştü

Eğitim uçağı denize düştü

İzmir’de Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan eğitim uçağı motor arızası nedeniyle Foça’da denize düştü. Paraşütleriyle atlayan iki pilot sağ olarak kurtarıldı

Eğitim uçağı denize düştü

SEYFETTİN ERSÖZ Ankara

Konya’da 7 Nisan’da Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Türk Yıldızları’na ait NF-5 uçağının eğitim uçuşu sırasında düşerek bir pilotun şehit olmasının ardından dün de İzmir’de bir eğitim uçağı kaza kırıma uğradı. İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan KT-1 tipi eğitim uçağı Foça, Orak Adası İngiliz Burnu açıklarında denize düştü. Paraşütleriyle denize inen pilotlar da sağ olarak kurtarıldı.

Uçağın düştüğünü gören balıkçıların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi yönlendirildi. Hava Kuvvetleri’nden bir adet arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetleri’nden bir adet arama kurtarma helikopteri ve bir adet İHA, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan üç adet sahil güvenlik botu ile 1 adet arama kurtarma uçağı görevlendirildi. Bakanlık, “Derhal başlatılan arama-kurtarma çalışmasıyla iki pilotumuz sağ kurtarıldı” bilgisini paylaştı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de, pilotların Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldığını söyledi. Pilotların, Albay Ahmet Kendir ve Yarbay Hakan Eryılmaz olduğu öğrenildi.

İlk etapta Foça Devlet Hastanesi’ne kaldırılan pilotlardan biri askeri helikopterle Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Kazada sağ kurtarılan iki pilotun sağlık durumunun iyi olduğu ve hastanede tedavilerine başlandığı belirtildi.

Sebep: Motor arızası

Konuyla ilgili gerekli incelemenin de başlatıldığı kaydedildi. MSB açıklamasında, “Bölgede arama-kurtarma çalışmalarına destek sağlayan balıkçılarımıza ve tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz” ifadesi kullanıldı. MSB, ayrıca elde edilen ilk bilgilere göre uçağın motor arızası nedeniyle kaza kırıma uğradığının tespit edildiğini bildirdi.

Eğitim uçağı denize düştü

‘Balıkçılar denizden çıkardı’

Askeri uçağın düşme anına tanıklık edenlerden İsmetpaşa Mahallesi’nin Muhtarı Fuat Karakuyu, “Mahallemde çalışma yaptığım sırada keşif uçaklarının geçtiğini gördüm. O sırada denizin üzerinden ses geldi. İki kişi, paraşütle denize süzülüyordu. İnciradası dediğimiz yerin kuzey tarafına uçak düştüğünü anladım. Balıkçı arkadaşlar, iki pilotu denizden çıkardı, tekneyle kıyıya getirdiler. Sağlıklı görünüyorlardı, sağlık merkezine gönderildiler” dedi.

Uçağın düşüşüne tanık olan amatör olta balıkçısı Selahattin Coşkun da İzmir’in Karşıyaka ilçesinden balık tutmaya geldiklerini belirterek “Uçağın düştüğünü gördüm. Önce bir patlama sesi duyduk. Ardından denizin üzerinde iki paraşüt gördük. Bunlar uçaktan atlayan pilotlardı. Uçak bir müddet sonra alçalıp sağa doğru giderek, karaya çarpacak gibi oldu. Ancak denize düştü. Tekneler geldi. Pilotları sudan balıkçı tekneleri aldı” dedi.

Test uçuşunda arızalanmıştı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) 11-008 kuyruk numaralı Kore tasarımı KT-1’in, 2.5 saat süren ilk test uçuşunu 9 Şubat 2011’de Test Pilotu Murat Özpala ile Uçuş Test Mühendisi Serdar Çora yapmıştı. Uçak, 5 bin 600 metrede burgu hareketi yaparken bir patlama olmuş, uçağın düz uçuşa geçtiği sırada, Serdar Çora paraşütle iniş yapmış, Özpala ise patlamadan 18 dakika sonra KT-1’i piste emniyetle indirmişti. Ardından yapılan incelemede uçağın üretiminde, yapısal parça hatası bulunmuş ve gerekli değişiklikler tüm uçaklarda yapılmıştı. Ekonomik hizmet ömrünü tamamlayan T-37 jet ve piston motorlu SF-260ların yerini 2012’de alan KT-1, Türk Hava Kuvvetleri’nde temel uçuş eğitiminde kullanılıyor. Güney Kore yapımı eğitim uçağı KT-1, KAI ve Savunma Geliştirme Ajansı tarafından ortaklaşa geliştirildi. Saatte en fazla 574 kilometre hıza çıkabilen uçak, 11 bin 580 metre yüksekliğe ulaşabiliyor.

Kafasına mermerle vurdu! Kan donduran an kameradaBeyoğlu'nda komşu olan iki iş yeri çalışanı arasında başlayan tartışmanın büyümesiyle restoran çalışanının mermerle saldırdığı turizm şirketinin sahibi başından yaralandı. O anlar iş yerindeki sesli güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet