Geri Dön

Emeklilikte Yaşa Takılanların durumu ne oldu? EYT haberleri - son dakika gelişmeleri

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Emekli olmak için yaş şartını bekleyen vatandaşlar, EYT haberleri, EYT son dakika, EYT çıkacak mı sorularına ağırlık veriyor. 2020 Yılı için umutlanan EYT'liler, yeni yılda EYT yasasının çıkıp - çıkmayacağını araştırıyor. İşte EYT haberlerinde son dakika gelişmeler...

Emeklilikte Yaşa Takılanların durumu ne oldu? EYT haberleri - son dakika gelişmeleri

8 Eylül 1999'da kabul edilen 4447 sayılı Kanun ile gündeme gelen EYT, Kanundan önce erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün sayısı emekli olmak için yetiyordu. Yapılan düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlarda 58'e, erkeklerde 60'a yükseltilirken, emeklilik için gerekli prim gün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yoğun çalışma temposunun ardından 2 haftalık tatile girdi.

TBMM yoğun temposunun ardından çalışmalarına ara verdi. Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri sonrası Meclis 7 Ocak'a kadar tatile girdiği açıklandı. Peki EYT hakkıdna son gelişmeler ne oldu?

EYT ÇIKACAK MI?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen Emeklilite Yaşa Takılanların durumu yapılan açıklamalar sonrasında netleşmeye başlamıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yoğun çalışma temposunun ardından 2 haftalık tatile girince EYT'liler durumun ne olacağını merak etmeye başladı. Peki EYT hakkında en son hangi açıklama yapılmıştı? İşte Cumhurbaşnaı Erdoğan tarafından yapılan EYT açıklaması...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN EYT HAKKINDA KONUŞTU

İstanbul’da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak.

SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor."

ÖMER ÇELİK AÇIKLAMA YAPTI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK Toplantısı sonrası gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, EYT konusuna değinerek 'Sorunlara duyarlıyız ama ülkeye maliyeti var' ifadelerini kullandı. İşte açıklamasının tamamı:

Cumhurbaşkanımız uzun zamandır Türkiye'nin yönetiminde birinci derecede söz sahibi. Sorunlara duyarlıyız ama ülkeye maliyeti vardır. Ülkeye bir maliyeti vardır. Bu maliyet altından kalkılacak bir maliyet değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız son sözü söylemiştir. Bazı partiler açıklama yapıyor. Onlar bu sorumluluğun altında değildir. Eğer çözülebilecek mesele varsa çözülmektedir.

Talep edildiği gibi çözülmeyecek mesele söz konusuysa Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere AK Parti kadroları dürüst bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Son derece dürüst bir şekilde Türkiye'nin gerçekleri paylaşılmıştır.

 

 

 

 

 

AA foto muhabiri Mustafa Yalçın 6 ay sonra ilk kez gözünü kaybettiği meydana gittiFransa'da emeklilik reformunun protesto edildiği büyük grevde, görevinin başında objektifinin arkasındaydı polisin attığı gaz kapsülü gözüne isabet ettiğinde. AA foto muhabiri Mustafa Yalçın 6 ay sonra ilk kez gözünü kaybettiği meydana gitti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber