Geri Dön

Emin Alper, Altın Aslan için yarışıyor

Avrupa’nın en önemli festivallerinden Venedik Film Festivali’nin Altın Aslan Ödüllü ana yarışması dün açıklandı.

Emin Alper, Altın  Aslan için yarışıyor

2-12 Eylül tarihlerinden 72. Kez düzenlenecek festivalde yarışacak 21 film arasında Emin Alper’in yeni filmi ‘Abluka’ da bulunuyor. İlk filmi ‘Tepenin Ardı’ ile aralarında Asya Pasifik Film Ödülleri En İyi Film olmak üzere birçok ödül kazanan Alper ‘Abluka’da yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Marco Bellocchio, Atom Egoyan ve Laurie Anderson’ın da aralarında olduğu yönetmenlerin filmlerinin bulunduğu yarışmayı değerlendirecek Alfonso Cuaron başkanlığındaki jüride Nuri Bilge Ceylan da var.

Daha önce Senem Tüzen’in ilk uzun metraj filmi ‘Ana Yurdu’nun festivalin Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası Bölümü’nde yarışacağı açıklanmıştı. Ayrıca Orhan Pamuk’un 2012’de açılan Masumiyet Müzesi’nden yola çıkan ve yönetmenliğini İngiliz Grant Gee’nin yaptığı ‘Hatıraların Masumiyeti’ özel bir gösterimde festival takipçileriyle buluşacak.

‘Heyecan verici’
Emin Alper, yaptığı açıklamada “Aleksandr Sokurov, Atom Egoyan ve Amos Gitai gibi usta yönetmenlerle birlikte Venedik gibi önemli bir festivalde ikinci filmimle yarışacak olmaktan dolayı çok mutluyum. Ayrıca Alfonso Cuaron başkanlığındaki jürinin değerledirecek olması da çok heyecan verici. Umarım bu karanlık günlerden bir an önce çıkarız ve Venedik heyecanını hep beraber yaşarız” diye konuştu.

Askere destek için şarkı söylediİran'da yaşayan Azerbaycan Türkleri, Azerbaycan ordusuna destek için sınırda türküler söylüyor. 27 yıllık işgalden dün kurtarılan Zengilan şehri Azerbaycan'da büyük bir coşkuya yol açarken, güneydeki İranlı Azerbaycanlıların yayınladığı bir video sosyal medyayı salladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber