Geri Dön

Emine Erdoğan: Kadınlarımız dünyanın umududur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan,  "Milli irademizin şahlanışını durdurmak, bu güzel ülkenin bağımsızlığını  baltalamak istiyorlar. Ancak vatanına sevdalı gençlerimiz, yüreği demirden güçlü  fedakar kadınlarımız oldukça buna güçleri asla yetmeyecektir. Türkiye’nin her  alanda kaydettiği ilerleme ve kalkınma, başkalarının hayallerini yıksa da bizim  özgüvenimizi artırıyor." dedi.

Emine Erdoğan: Kadınlarımız dünyanın umududur

Emine Erdoğan, Hak-İş Konfederasyonu Genel Merkez Kadın Komitesi tarafından düzenlenen Sendikal Bakış Açısıyla Kadın Çalışanlar İçin Sorun Çözme Yöntemleri Projesi Kapanış Toplantısına katıldı.

ATO Congresium'da gerçekleşen toplantıda konuşan Emine Erdoğan, "Eli kalem tutarken de çapa yaparken de oya işlerken de yüreği hep aydınlık olan Anadolu'nun güzel kadınları, sizlerle bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum." ifadesini kullandı.

Hak-İş Konfederasyonuna şükranlarını sunan Emine Erdoğan, bu çatı altında yine bir araya geldiklerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kadınlar için önemli bir projenin açılışını yaptıklarını hatırlattı.

Kadınların karşılaştığı sorunların tespiti adına yapılan bu projenin bugün meyvelerini topladıklarına değinen Emine Erdoğan, "Bu projenin birçok açıdan faydalı olduğunu düşünüyorum. Hem kadınlarımızın sorunlarının analizi hem de sendikal ihtiyaçların yeniden dizaynı adına inşallah tatminkar sonuçlar verecektir. Sahayı derinlemesine bilme çabası somut kazanımları da beraberinde getirir. Hak-İş'i bu gayretleri nedeniyle kutluyorum." diye konuştu.

Emine Erdoğan: Kadınlarımız dünyanın umududur

"Müteşebbis kadınlarımız umudumuzu arttırıyor"

Emine Erdoğan, Anadolu kadınının çok yönlü olduğuna işaret ederek, bu nedenle sorunlarının da çok boyutlu olduğunu bildirdi. Gerek ev içi sorumluluklar gerekse çalışma hayatının getirdiği sorunların kadınlara ağır yükler yüklediğini belirten Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nedenle bizler geleneklerimizle, medeniyet değerlerimizle örtüşen bir denklem kurarak bu yükleri hafifletmeliyiz. Devletimiz bunun gayreti içindedir. Son 15 yılda medeni kanunda, iş kanununda ve nihayetinde anayasamızda yapılan değişikliklerle önemli aşamalar kaydedilmiştir. Hükümetimiz, aile ve iş hayatını uyumlu hale getirmek için çalışan kadınlara hamilelik, doğum ve süt izinlerini kullanabilecekleri esnek çalışma imkanı getirmiştir. İzinde geçen süreyi kademe ilerlemelerinde saydırmış, kadın istihdamını teşvik eden birçok düzenleme yapmıştır. Annelik yapan, evini çekip çeviren, çalışan, üreten kadınlarımız için yapılacaklar elbette daha bitmemiştir. Kadınlarımızı karar mekanizmalarında daha çok görmek hepimizin arzusudur. Kadının olmadığı bir siyaset, kadın bakışının yansımadığı bir yönetim sadece kadınlar için değil tüm toplum için eksikliktir. Başarısı uluslararası alanda yankılanan iş kadınları, gençlerimizin ufkunu açan kadın akademisyenler görüyorum, bunlar hepimize gurur veriyor. Küçük adımlarla kendi işini kuran, müteşebbis kadınlarımız umudumuzu daha da arttırıyor."

Emine Erdoğan, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sorunları ve buna dair verilen çetin mücadeleyi herkesin bildiğine dikkati çeken, "Milli irademizin şahlanışını durdurmak, bu güzel ülkenin bağımsızlığını baltalamak istiyorlar. Ancak vatanına sevdalı gençlerimiz, yüreği demirden güçlü fedakar kadınlarımız oldukça buna güçleri asla yetmeyecektir. Türkiye’nin her alanda kaydettiği ilerleme ve kalkınma, başkalarının hayallerini yıksa da bizim özgüvenimizi artırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Emine Erdoğan: Kadınlarımız dünyanın umududur

"Kadınlarımız dünyanın umududur"

Türkiye'nin, iradesi elinden alınmış bir toplum olmayı reddettiğini belirten Emine Erdoğan, "Yerel ile evrenselin, inanç ile değişimin, tarih ile geleceğin kucaklaşabileceğini gösterdik. İnançlarımızdan, değerlerimizden taviz vermedik, tarihimizi reddetmedik, kültürümüze sırtımızı dönmedik. Köklü medeniyet birikimimizden aldığımız ilhamla, kendimize bir gelecek vizyonu belirledik." dedi.

Türkiye'nin bölgesinde güçlü bir ülke olmasının İslam dünyası ve tüm mazlumların kaderini etkileyeceğine işaret eden Emine Erdoğan, kadınların acıya ve gözyaşına, yoksulluğa, eğitimsizliğe birlik ve dayanışma içinde çözümler üretebileceğini belirtti.

Emine Erdoğan, kadınların, dünyanın çarpıklıklarını düzeltmeye katkı sunabileceğini aktararak, "Yeter ki kendimize inanalım. Yeter ki gücümüze, dünyayı değiştirme potansiyelimize inanalım." ifadesini kullandı.

Neşet Ertaş'ın "Kadın insandır, erkek insanoğludur." sözüne atıfta bulunan Erdoğan, "İnsanlığın sağduyusu ve vicdanı olan kadınlarımız dünyanın da umududur. Kadınlarımızın yüreği, sabrın, fedakarlığın, sevginin anayurdudur. Burada ülkemizin geleceği adına ne kadar güzellik yeşertebilirsek, sorunları daha kolay aşabiliriz." diye konuştu.

İstiklal Savaşı'ndan 15 Temmuz'a bu topraklar için mücadele vermiş fedakar ve cefakar tüm kadınları şükranla andığını belirten Emine Erdoğan, şehit analarını, eşlerini minnetle yad ettiğini söyledi.

Emine Erdoğan, Myanmar, Somali, Filistin'de insanca yaşama mücadelesi veren kadınları, Afganistan, Suriye ve Irak’ın mazlumlarını, sömürülen, istismar edilen ve yeryüzünde hak mücadelesi veren tüm kadınları selamladı.

"Unutmayın bizim gücümüz ümmetin gücü"

"Unutmayın bizim gücümüz ümmetin gücü, cesaretimiz ümmetin geleceğidir." diyen Emine Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"İnşallah kadın, erkek dayanışma içinde geleceğimizi şekillendireceğiz. Hak-İş gibi çatılar bu dayanışmanın sergilendiği yerlerdir. Yürüdüğümüz yolda sorunlarla birlikte mücadele edersek, büyük hedeflere de birlikte ulaşırız. Sendikal Bakış Açısıyla Kadın Çalışanlar İçin Sorun Çözme Yöntemleri Projesinin, bu anlamda çalışan kadınlarımız için bir can simidi olarak görüyorum. Kadınlarımız aldıkları eğitim sayesinde inşallah sorunlarla mücadele noktasında metotlar geliştirebilecekler. Bu vesileyle projeye emek veren herkesi kutluyorum. Çalışma hayatında hepinize başarılar diliyorum. Siz güçlü olun ki milletimiz de güçlü olsun. gerek bireysel hayatımızda gerekse milli hedeflerimizde başarılı olmak adına Rabbimden güç niyaz diliyorum. Hepinizi Allah'a emanet ediyorum."

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Emine Erdoğan'a kristal işlemeli gondol hediye etti. Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Fatma Yavuz ise Emine Erdoğan'a "Sendikal Bakış Açı Sorun Çözme Yöntemleri" ve "Fıtratta Farklılık Haklarda Eşitlik" isimli iki kitap takdim etti.

Kapanış toplantısına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ve AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir de katıldı.

Emine Erdoğan: Kadınlarımız dünyanın umududur


Emine Erdoğan: Kadınlarımız dünyanın umududur

Gaziantep'te bir milyon dolar değerinde İncil ele geçirildiGaziantep'te, Suriye'nin Halep kentinde yağmalanan müzeden çalınan çok eski tarihli olduğu değerlendirilen, ceylan derisi üzerine İbranice yazılmış İncil ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber