Geri Dön
GündemEvlendi, 2 ay sonra doğum yaptı! Yargıtay'dan emsal karar

Evlendi, 2 ay sonra doğum yaptı! Yargıtay'dan emsal karar

Nikahtan 2 ay sonra doğum yaptı, eşi benden değil diyerek dava açtı. Yerel mahkeme kadını kusurlu buldu, boşadı. Yargıtay ise kusur yok dedi. Yüksek mahkeme 'evlilik birliği kurulmadan önceki nedenlere dayanarak boşanma davası açılamaz' açıklamasını yaptı.

Akıllara durgunluk veren olay evlilikten 2 ay sonra gerçekleşti. Yeni evlenen genç kadın 38 haftalık bir bebek dünyaya getirdi. 

Bunun üzerine mahkeme başvuran adam eşinin kendisiyle evlenmeden önce başka birinden hamile kaldığı ve evlenmelerinden sonra doğum yaptığı gerekçesiyle boşanma davası açtı.

Genç adam dava dilekçesinde eşinin hamileliğini kendisinden sakladığını, karnındaki şişliği 'gastrit' diye sunduğunu anlattı.

HAMİLELİĞİ DOĞUMDA ÖĞRENDİ

Rahatsızlanması nedeniyle hastaneye gittiğinde eşinin direk doğuma alınmasıyla birlikte hamileliğini öğrendiğini belirten koca, 250 bin lira da tazminat istedi.

Aile mahkemesi çifti boşadı, kadının 5 bin lira tazminat ödemesine karar verdi. İstinaf mahkemesi de kadını kusurlu buldu.

Evlendi, 2 ay sonra doğum yaptı Yargıtaydan emsal karar

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR

Yargıtay emsal niteliğinde bir karar verdi. Boşanmak isteyen kocanın açtığı davayı reddetti. Yüksek mahkeme 'çiftler arasında sadakat evlendikten sonra başlar' dedi.

Kararda kadının evlilik öncesi başka bir erkekten hamile kalması ve evlilik birliği içinde doğum yapması boşanma davasında davalı kadın için kusur oluşturulamaz. Evlilik birliği kurulmadan önceki nedenlere dayanarak boşanma davası açılamaz açıklamasını yaptı. Eşler arasında sadakat yükümlülüğünün evlilik birliğinin kurulmasıyla başlayacağını bildirdi.

Boşanma davası yerine de 'evliliğin iptali' davasını açılması gerektiğini vurgulandı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Maltepe Sahil Yolu'nda motosiklet üzerinde tehlikeli hareketler...Maltepe Sahil Yolu'nda motosikletiyle tek teker üzerinde ilerleyen ve makas atan Kürşat K. yakalandı. Bin 627 lira ceza uygulanan sürücü hakkında da Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçundan adli işlem yapıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner