Geri Dön

Eylemin şifresi nikâh tarihi

IŞİD’in Gaziantep sorumlusu tutuklu Ercan Çapkın, cezaevinde görüştüğü nişanlı kardeşine ‘Nikâh 19 Mayıs mı, 22 Mayıs mı? diye sordu. Görüşme kayıtlarını inceleyen polis, nikâh tarihi şifresini çözdü ve eylemleri önledi

Eylemin şifresi nikâh tarihi

Ankara, Diyarbakır, Suruç, İstanbul ve Gaziantep’te bombalı saldırılarla onlarca kişiyi katleden terör örgütü IŞİD’in 19 Mayıs kutlamaları ile 22 Mayıs’ta yapılan Ak Parti kurultayına yönelik eylemlerin, örgütün Türkiye emiri olduğu iddia edilen “canlı bomba” Yunus Durmaz’ın kendisini patlattığı operasyonlar sırasında engellendiği ortaya çıktı.
Eylem talimatını veren örgütün Gaziantep sorumlusu Ercan Çapkın’ın, cezaevinde kabinde görüştüğü nişanlı kardeşine “19 Mayıs mı, 22 Mayıs mı” diye nikah tarihini sorduğu, bu tarihlerin şifresinin çözülmesiyle eylemlerin önlendiği belirlendi.
IŞİD mensuplarının Haziran 2015’ten itibaren yaptığı “canlı bomba” ve bomba yüklü araçlı saldırıların ardından güvenlik güçlerinin başlattığı soruşturmada Yunus Durmaz ve kardeşi Hacı Ali Durmaz ismine ulaşıldı. Durmaz’ların tüm saldırıların planlayıcısı olduğu saptandı.

Mavi listedeki isimler

İçişleri Bakanlığı’nın aranan teröristler listesinde mavi kategoriye konulan Yunus Durmaz başına 4 milyon; mavi kategoride yer alan Hacı Ali Durmaz ise 1.5 milyon lira ödül ile aranmaya başladı, ancak ulaşılamadı.
Güvenlik güçleri iki kardeşi ararken, 19 Mart’ta İstanbul’da turistlere yönelik “canlı bomba” saldırısını düzenleyen ismin Gaziantepli Mehmet Öztürk olduğunu saptadı. Polis, Öztürk ile bağlantısını saptadığı Erkan Çapkın’ı yakalayarak tutukladı. Çapkın’ın, örgütün önemli isimlerinden olduğu ortaya çıkarıldı ve irtibatlı olduğu kişiler de mercek altına alındı.
Soruşturmada Çapkın’ın kardeşi Ercan Çapkın’ın da IŞİD’in Gaziantep sorumlusu olduğu ve eylem hazırlığı yaptığı belirlendi. Yapılan operasyonda Ercan Çapkın yanında, biri başına 1.5 milyon lira ödülle mavi listede aranan Mehmet Mustafa Çevik olmak üzere iki canlı bombayla yakalandı ve tutuklandı. 1 Mayıs’ta Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı araçla IŞİD tarafından düzenlenen ve üç polisin şehit edildiği saldırı sonrası operasyonda 32 kişi tutuklandı.

Nikâh hazırlığı yok

Örgütün Gaziantep sorumlusu olarak tutuklu olan Ercan Çapkın’ı ziyaret eden kardeşi Mehmet Emin ile mayısta kabinde yaptığı görüşme de güvenlik birimlerince takip edildi. Ziyarette Ercan Çapkın’ın nişanlı kardeşi Mehmet Emin’e “Nikah 19 Mayıs’ta mı, 22 Mayıs’ta mı” diye sordu. Görüşmenin ardından polis, araştırmasında Mehmet Emin Çapkın’ın nişanlı olduğunu ancak nikah veya düğün hazırlığı olmadığını belirledi. Konuşmayı analiz eden polis Ercan Çapkın’ın “nikah” ifadesinin şifre olduğunu verilen tarihin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 22 Mayıs’ın da Ahmet Davutoğlu’nun görevi Binali Yıldırım’a devrettiği Ak Parti Olağanüstü Kongresi olduğunu saptadı.

Ve düğmeye basılıyor

Polisin bu şifreyi çözmesinin ardından 17, 18 ve 19 Mayıs’ta yapılan operasyonlarda Ercan Çapkın’ın üç kardeşi ile İstanbul saldırısında tutuklanan ağabeyinin eşinin de aralarında olduğu dört yakınının da bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin sorgularında bir yıldır aranan Yunus ve Hacı Ali Durmaz kardeşlerin adresine de ulaşıldı. 19 Mayıs’ta Yunus Durmaz, üzerindeki intihar yeleğini patlatarak ölürken, kardeşi Hacı Ali ile eşi Nesibe Durmaz sağ yakalandı. Aynı gün Durmaz kardeşlerin kiraladığı evin sahibi ile oğlu ve Çapkın kardeşlerin irtibatlı olduğu 10 kişi daha gözaltına alındı ve tutuklandı.

Hacı Ali Durmaz ifadesinde “Polisin geldiğini gördüm. Ağabeyim canlı bomba yeleğini giydi ve yukarı çıktık. Damdan dama atlayacaktık. Polis ‘teslim ol’ dedi. Ağabeyim kendisini patlattı, yengem Nesibe çocuklarla beraber içeride idi. Ben patlama esnasında damda idim. Ağabeyim de merdivendeydi o yüzden patlamada bana bir şey olmadı” dedi.

‘Ağabeyim 25-30 kişiden sorumluydu’

Suriye’ye kendisinin 3, ağabeyi Yunus’un ise bir kez gittiğini ileri süren Hacı Ali Durmaz, “Yunus Durmaz ile sınır bölgelerine yakın bir yerde 25-30 kişi kadardık ve kendisi başımızda mesul kişiydi. Yoksa büyük bir unvanı yoktu. Cihan Durmaz kardeşim olup Suriye’de IŞİD adına savaşmaktadır” diye konuştu.
Yunus Durmaz’ın 2 çocuk annesi eşi Nesibe Durmaz da ifadesinde IŞİD’le bağlantısı olmadığını söyledi. Kocasının her gittiği yerde isim değiştirdiğini, son olarak “Rıfat” ve “Fırat” adını kullandığını kaydeden Durmaz, eşinin sarı olduğu için kendisine “Sarı Yunusum” dediğini söyledi. Yunus Durmaz’ın yedi ay eve gelmediğinin belirten Durmaz, “İki çocuğumla yalnız başıma kaldım. Eşim para gönderiyordu, ben markete ve pazara gittiğimde kapının altından bir zarf içeri atıyorlardı ve içinde para oluyordu. İhtiyaçlarımızı bu şekilde kendim karşılıyordum” diye konuştu.

‘Şifreli talimat almadım’

Mehmet Emin Çapkın ise şifreli talimat almadığını savunarak “Ben kabin görüşmesinde kesinlikle 19 Mayıs kutlamaları veya 22 Mayıs’taki Ak Parti kongresi ile ilgili olarak herhangi bir şifreli talimat almadım. Çünkü 22 Mayıs’ta Davutoğlu görevde idi ve Ak Parti’nin abimle görüştüğümüz tarihte kongre talebi yoktu. Olmayan bir kongre tarihi ile yapılan suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum” dedi.

Firari terörist yakalandı

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Şahinbey ilçesi Kızılhisar Mahallesi’ndeki bir eve önceki gece operasyon düzenledi. Baskında, Suriye’ye kaçma hazırlığı yapan IŞİD üyesi Raşit Karadağ ile Fahri K. gözaltına alınırken, evde örgütsel dokümanlar ele geçirildi. Karadağ’ın yaklaşık 1 ay önce Kocaeli Cezaevi’nden firar eden 5 IŞİD’liden biri olduğu ve her yerde arandığı saptandı.

5 IŞİD’li öldürüldü

Suriye’nin Eş Şeyh Yakup ve Yahmul bölgelerinde tespit edilen terör örgütü IŞİD’e ait iki hedef, Fırtına obüsleri ve Sakarya çok namlulu roketatarları ile vuruldu. İlk belirlemelere göre beş terörist öldürülürken, IŞİD’e ait cephanelik olarak kullanılan bir bina da imha edildi.

Aile Bakanlığından şiddetle mücadeleye dikkat çeken kamu spotuAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, televizyon dizilerindeki karakterlerin kadına yönelik şiddete dikkati çektiği kamu spotu hazırlayarak, "Şiddet de virüs gibi bulaşır. Gelin sevgi ve merhamet aşımız olsun. Hep birlikte mücadele ederek şiddet zincirini kıralım." mesajını paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet