Geri Dön
GündemGöçük altında kalan işçileren aileleri toplandı

Göçük altında kalan işçileren aileleri toplandı

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, 10 Aralık 2009’da maden ocağında meydana gelen göçükte 19 işçinin yaşamını yitirmesiyle ilgili 3’ü tutuklu 7 kişi hakkında açılan ceza davasının ilk duruşması öncesinde ölen işçilerin aileleri ve yakınlarından oluşan 100’ü aşkın kişi Bursa Adliye Sarayının önünde toplandı.

3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davanın ilk duruşması için Bursa’ya gelen işçi aileleri ve yakınlarının, üzerinden 5.5 ay geçmesine rağmen olayın acısını hala yaşadıkları ve gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi.

Göçükte hayatını kaybeden işçilerden Emir Ali Turan’ın babası Eyüp Turan, açılan davada sorumlular hakkında 20 yıl hapis istendiğini belirterek, "20 yıl yetmez, 40 yıl ceza alsınlar. Yüzde 100 suçlular" dedi.

Turan, 50-100 çocuğun yetim kaldığını ifade ederek, 19 kişinin ölümüne karşılık 20 yıl cezanın yetmeyeceğini savundu.

Ölen işçilerden Erol İkiz’in eşi Neslihan İkiz de göçükte eşini kaybetmesinden bu yana hayatında her şeyin değiştiğini söyledi.

İkiz, sadece kendisinin değil 19 ailenin hayatının değiştiğini belirterek, "20 yıl az. Diri diri mezara girdik. Mecbur olduğumuz için bu ocakta çalıştık" diye konuştu.

Madende ölen işçilerden Şenol Kurt’un annesi Yurdanur Kurt da "Psikolojik olarak bittim" dedi.

Kurt, adaletin yerini bulmasını istediğini belirterek, "Halen yavrularımıza iftira atıyorlar. Şirket sahibi vicdanını değil cüzdanını düşündü. Torunlarıma ’Senin babanın katili Nurullah Ercan’ diyeceğim" diye konuştu.

"HER GÜN ’CENNETE GİTTİ’ DİYORUZ"

Ölen işçilerden Murat Aydın’ın dedesi Bilal Aydın da göçükten sonra yetim kalan 4 yaşındaki torunu Ufuk Aydın ile adliyeye geldi.

Torununun her gün babasını sorduğunu söyleyen Aydın, "Her gün ’cennete gitti’ diyoruz. Ne zaman geleceğini soruyor, yanıt veremiyoruz" dedi.

Göçükte ölen işçilerden Ahmet Çetin’in 11 yaşındaki ikiz çocukları Rukiye ve Ayşe Çetin’in ise sürekli ağladığı görüldü.

Olayın ardından psikolojik tedavi gördükleri ve tedavilerinin sürdüğü öğrenilen ikizlerin babalarını kaybetmelerinin ardından okuldaki derslerinin kötüye gittiği ve tedaviyle birlikte biraz düzeldiği belirtildi.

Göçükte yaşamını yitiren 19 işçinin yakınlarının maden firması aleyhine açtığı 5 milyon 795 bin liralık manevi ve sembolik olarak açılan 100’er liralık tazminat davaları ise Mustafakemalpaşa Asliye Hukuk Mahkemesinde 6 Nisanda görülmeye başlanmıştı.