Geri Dön
GündemGüneydoğu’da 4’üncü dalga

Güneydoğu’da 4’üncü dalga

Kovid-19 salgınında vaka artışı Güneydoğu Anadolu bölgesinde korkutan boyuta ulaştı. Kovid-19 aşı oranının düşük olduğu bölgedeki kentler, 4’üncü dalgayla mücadele etmeye başladı. Aşı oranı düşük vaka sayısı yüksek kentlerdeki uzmanlar, bölgede 4’üncü dalganın yaşandığını, özellikle kırsaldaki yaşayanların söylentilere inanarak aşı olmadığını belirtiyor.

Güneydoğu’da 4’üncü dalga

Mert İnan -  Dünyada ve Türkiye’de baskın hale gelen yeni tip koronavirüsün Delta varyantı nedeniyle vaka sayısındaki artış sürüyor. Türkiye genelinde uygulanan birinci, ikinci ve üçüncü doz Kovid-19 aşısı miktarı toplamda 80 milyonu geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaş ve üzeri nüfusta 2 doz aşısını tamamlama oranının ise yüzde 50’nin üzerine çıktığını duyurdu. Uzmanlar toplumsal bağışıklığın oluşması için 2 doz aşılamada en az yüzde 70 düzeyine ulaşılması gerektiğini belirtirken Koca da bu yöndeki hedeflerini pek çok kez dile getirdi. Ancak mobil ekiplerin seferber olduğu Iğdır, Ağrı, Muş, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Urfa, Mardin, Batman ve Siirt’in aşılama oranı en düşük olduğu vaka sayısının hâlâ yüksek
olduğu kentler arasında. 

Günlük vaka 2000

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, Milliyet’e yaptığı açıklamada, çift doz aşılanmış vatandaşların halen yüzde 24 seviyesinde olduğuna dikkat çekti. Özellikle kırsaldaki vatandaşların bir takım söylentilerden etkilendiğini ve aşı olmaktan çekindiğini belirten Turan, “Aşılanma hızını artırmak için Türkçe ve Kürtçe afişler hazırladık. Ne yazık ki kentteki hastaneler Kovid-19 hastalarıyla dolup taşmaya başladı. Diyarbakır pandeminin 4’üncü pikini yaşıyor. Günlük vaka sayışımız 2000 geçmiş durumda ve bu artışın nerede duracağını kimse kestiremiyor” dedi. Normalleşme öncesi kapatılan servislerin yeniden açılmaya başlandığını, yatan hasta sayısı 1 ayda 10 katına çıkarak 500 kişiye ulaştını aktaran Dr. Elif Turan, bölgede aşı oranında bir türlü istenilen seviyeye ulaşılamadığını, normalleşme sonrası vatandaşların rehavete kapılarak maske ve mesafe kuralını adeta unuttuklarını dile getirdi. Dr. Turan, şu önerilerde bulundu:

“Durum geçen kasımdan bile kötü. Bilimsel veriler ışığında toplumsal katılımın sağlanması için hem merkezi hem yerel yönetimlerin vakit kaybetmeksizin büyük bir aşı organizasyonu düzenlemesi gerekiyor. Vatandaşın aşı konusundaki güvensizliğinin ortadan kaldırılması için bölgeye özgü tanıtımlar hayata geçirilmeli. Bu artış hızı devam ederse ameliyathaneler Kovid-19 hastaları için tahsis edilir. Sağlık çalışanları da yıpranmış, tükenmiş durumdalar.”

Rehavet, aşı, maske

Aşılanma oranının düşük olduğu ve vaka artış hızının devam ettiği Şanlıurfa’da da Tabip Odası Başkanı Dr. Osman Yüksekyayla, yoğun bakım servislerinin dolmaya başladığı uyarısında bulunarak, şöyle konuştu:

“Normalleşme öncesi kapattığımız Kovid-19 servislerini yeniden açtık. Bölgede aşılama oranı düşük. Rehavete bağlı maske ve mesafe kuralının çiğnendiğini görüyoruz. Günlük vaka sayımız 600’e ulaştı. Aşılama oranı hızlıca artmadığı takdirde daha kötü bir tablo ile karşılaşacağız. Şanlıurfa’da çok sayıda Suriyeli, birçoğu aşısız. Şanlıurfa merkezli mevsimlik tarım işçileri 300 bin kişi olarak telaffuz ediliyor. Mevsimlik tarım işçileri arasında da aşılanma oranı çok düşük ve bu kişiler sürekli hareket halindeler. Güneydoğu Anadolu, maalesef dördüncü dalganın etkisi altında. Sağlık çalışanları bitkin, tükenmiş halde. Aşılanmayanların sosyal etkinliklerden muaf tutulmasından başka bir çare kalmadığı ortaya çıkıyor.”

‘Eğitimciler bile’

Mardin Tabip Odası Başkanı Volkan Binbaş da aşılama oranının istenilen seviyede olmadığını yineledi. Yoğun bakım servislerinin dolmak üzere olduğunu aktaran Binbaş, salgınla ilgili şu bilgileri verdi: “Mardin merkezdeki 4 hastanede Kovid-19 servisi bulunuyor ancak açılan servisler kısa sürede doluyor. Aşı var ancak aşı oranlarımız düşük. Aşıların kısırlık yapacağı gibi yanlış bir algı oluştu. Güneydoğu’nun demografik yapısı farklı. Bu nedenle tanıtım ve aşılama çalışmalarının demografik yapı, eğitim ve sosyo ekonomik gerçeklerin de göz önüne alınarak yapılması gerekir. Okulların örgün eğitime açılmasını istiyoruz ancak bunun için tüm okul çalışanları ve öğretmenlerin de çift doz aşılanmış olması gerekir. Ancak eğitim sektöründeki insanlarda bile aşı karşıtlığı görüyoruz. Bölgedeki vaka artış hızı böyle devam ederse haftanın 5 günü örgün eğitim çok zor gerçekleştirilir. İnsanların birçoğu Kovid-19’u halen bir tehdit olarak görmüyor. Birçok kişi ‘Semptomsuz geçirmişimdir, antikorum vardır’ diye kanıya sahip. Bazı hekimlerin bile aşı olmaktan kaçındığını görmekteyiz. Mardin’de 10 pozitif hastanın 8’i aşısız. Günlük vaka 500’ü geçmiş durumda.”

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Aynı anda 3 ayrı yerde orman yangınıAntalya'nın Kumluca ilçesinde aynı zamanda 3 ayrı noktada orman yangını çıktı. Ekiplerin müdahalesi ile yangınlar kısa sürede kontrol altına alınırken, sabotaj ihtimali nedeniyle güvenlik güçleri bölgede devriye görevini artırdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler