Geri Dön
GündemYangında son durum; Hangi bölgelerde yangınlar devam ediyor? Yangın söndürme çalışmalarında son durum ne?

Yangında son durum; Hangi bölgelerde yangınlar devam ediyor? Yangın söndürme çalışmalarında son durum ne?

Türkiye Temmuz ayının sonu ve Ağustos ayına yangın felaketleri ile başladı. Geçtiğimiz hafta ortasında Manavgat ilçesinde başlayan yangına Muğla ve birçok ilde başlayan yangınlar eklendi. Yangın söndürme çalışmalarına hava ve karadan müdahaleler devam ediyor. Sabah saatlerinde İspanya ve Hırvatistan tarafından gönderilen üç uçak söndürme çalışmalarına dahil oldu. Peki Hangi bölgelerde yangınlar devam ediyor?

Yangında son durum; Hangi bölgelerde yangınlar devam ediyor? Yangın söndürme çalışmalarında son durum ne?

Ülkemiz yangın felakati ile mücadele etmeye devam ediyor. Artan aşırı sıcaklıklar, kundaklama şüphesi insan müdahalesi ile birçok ilde farklı noktalarda birçok yangın çıktı. Bu yangınların bazıları kısa süre içerisinde kontrol altına alınırken bazı yangınlar ise halen devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ortasında Manavgat ilçesinde başlayan yangına Bodrum, Marmaris gibi birçok ilçe dahil olurken Marmaris ve Manavgat'ta halen devam eden yangınlar yerleşim yerlerini tehdit etmeye devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangınlar konusunda yaptığı son bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi;

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamaları şu şekilde:

Birinci odağımız yerleşim yerleri olmak durumunda kaldı. Marmaris'teki yangın devam ediyor, şu anda stabil. Öğleden sonra hava şartları nedeniyle potansiyel tehlike içeriyor. Sabah saatlerinde tüm yangınlar üzerinde bakanlarla birlikte hava aracıyla koordinasyon ve inceleme yaptık. Köyceğiz'de yangın dağlık arazide devam ediyor, yerleşim yerlerinden uzak. Buradaki yangın önemli ve yaygın bir yangın. Kara birliklerinin gücünü de arttırarak bugün de özellikle karadan ve havadan ciddi tahkimatla Milas yangınımıza müdahale ediyor, olacağız.

"GÜNDOĞMUŞ'UN TAHLİYE EDİLMESİ SÖZ KONUSU"

Seydikemer'de 2 yangın devam ediyor, diğer yangınlara göre ciddiyeti daha az. Gündoğmuş yangını devam ediyor, Manavgat devam ediyor, Gündoğmuş'un tahliye edilmesi söz konusu. Tunceli Hozat yeni bilgi geldi, şu anda kontrol altına alındı. Isparta'da Sütçüler mevkisinde 11.30 sularında bir yangın daha çıktı. Ona da hemen 1 uçak, 15 arazöz, 200'ün üzerinde personel sevk ettik, çalışmalara başladık.

Tüm yangınlara 16 uçak, 51 helikopter, 850'nin üzerinde arazöz, 5 bin üzerinde personelle müdahalemiz devam ediyor. Uçaklar konusunda alan yaygın olduğu için ama defalarca sortiler de yapılıyor. Muğla'da sabahtan binden fazla helikopter sortisi ve 3 bin tondan fazla su atıldı. Yerleşim yerleri odaklı gidiyoruz, maalesef ormanlarımızı bırakmak durumunda kalıyoruz. Marmaris özelinde yangında da çok ciddi yerleşim yeri tahkimatı ile çalıştık. Yerleşim yerlerinin güvenlik altına alınması belediyenin işi. Belediyelerimizin bunları tahkimatı konusunda ormanla işbirliği içinde ileriye dönük tedbir alınması gerekir diye düşünüyorum.

ÜLKELERDEN GELEN YARDIMLAR

Amfibik uçaklar tercihimiz. Rusya, Azerbaycan, İspanya gibi ülkelerden gelen yardım taleplerine 'tamam' dedik. Bu yardımlar yavaş yavaş geliyor. Gelen pilotların bizim sistemimize adapte olması zaman alıyor. Her uçağın faydası var burada. Her gelen yardımı kabul etmiyoruz. 5 tonun altında kalan uçaklar sıkıntı olabiliyor. 5 ton ve üzeri su atan, tercihen amfibik uçakları tercih ettik. Hala uçaklar gelmeye devam ediyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Çaldıkları otomobille gezerken yakalandılarKayseri'de çaldıkları otomobil ile gezen Murat K.ve Mustafa G. , polis tarafından yakalandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler