Geri Dön
GündemHasankeyf Müzesi’nde tarihe can veren proje

Hasankeyf Müzesi’nde tarihe can veren proje

Batman’da Ilısu Barajı’nın yapımıyla su altında kalan binlerce yıllık tarih, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Öğretim Görevlisi ve İllüstrasyon Sanatçısı Sarp Selçuk tarafından resmedildi.

Hasankeyf Müzesi’nde tarihe can veren proje

Selçuk’un 2017’de başladığı illüstrasyonlar, Hasankeyf Müzesi duvarlarında yerini aldı. Müzenin iç görsel tasarımlarının önemli bir parçası olan illüstrasyon çalışmaları, birçok tarihsel konuyu içeriyor. 

İllüstrasyonların üretim sürecinde, bölgeyi yerinde inceleyip ve alanında deneyimli arkeologlardan resimlenecek döneme ait hikayeleri dinleyerek eserleri oluşturan Selçuk’un müze için yaptığı illüstrasyon çalışmaları şöyle: Paleolitik Çağ alet yongalama, Neolitik Çağ konut yapımı, Neolitik Çağ ölü gömme gelenekleri, Anadolu’da yaşamış ve yaşayan bitkiler, Anadolu’da yaşamış ve yaşayan hayvanlar, Tunç Çağı ölü gömme gelenekleri, Atinalı yazar, tarihçi, komutan Ksenophon’ın ‘Anabasis On Binler’in Dönüşü’ isimli eser.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki Yeni Türkevi Binası'nda incelemelerde bulunduCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta bugün resmi açılışını yapacağı Yeni Türkevi Binası'nda incelemelerde bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner