Geri Dön

Havalimanında ölü martı alarmı!

THY'nin kadın pilotu ,"80 feet civarında piste inerken pist üzerinde martı çarptı. Belki ölüsü pist üzerindedir bilginiz olsun" diye anons yaptı. Üç uçak pisti pas geçti.

Havalimanında ölü martı alarmı!

Türk Hava Yolları'nın TK 673 sayılı Mombasa -İstanbul seferini gerçekleştiren uçağı Atatürk Havalimanı'na inişte martıya çarptı. Uçağın kadın kaptan pilotu çarpma sonrası durumu Atatürk Havalimanı Hava Kontrol Kulesi'ne bildirdi. Boeing 737-900 tipi uçağın inişte 80 feet (25 metre ) yükseklikte çarptığı martının ölüsünün piste düşmüş olabileceğini bildiren kadın kaptan kuleyi uyardı. THY pilotu " Efendim 80 feet civarında piste inerken pist üzerinde martı çarptı belki ölüsü pist üzerindedir bilginiz olsun " diyerek kuleye bilgi verdi.

Bu esnada iniş için sırada bulunan Türk Hava Yolları'nın Riyad-İstanbul ve Kopenhag-İstanbul seferlerini yapan uçakları ile Azerbaycan Hava Yolları'nın Bakü-İstanbul seferini yapan uçağı pisti pas geçmek zorunda kaldı. Saat 10.30 sıralarında yaşanan çarpma hadisesi sonrası pistte kuş ölüsü arandı. Martıya çarpan Türk Hava Yolları uçağı da bakıma alınarak hasar görüp görmediği tespit edilmeye çalışıldı.

EN ÇOK MARTI VE LEYLEK ÇARPIYOR

Uçaklara en çok çarpan kuş türlerinin başında martı ve leylekler geliyor. Yırtıcı kuş sesi çıkartan mobil araçlar dışında en çok kuşların görüldüğü Ataköy-Florya yönündeki 05-23 numaralı pist şerit sahası içerisine de 4 adet patlar kuş kovma cihazı yerleştirildi. Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma etkisi 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kuşlar en çok Ataköy-Florya yönündeki 05-23 numaralı pistin yaklaşma yüzeyi, Sefaköy ile Ataköy tarafındaki pist başlarında ve Florya yönündeki yaklaşma yüzeyinde sıklıkla tespit ediliyor.

Teslim olan kadın terörist örgütteki tacizleri anlattıŞırnak'ta bölücü terör örgütü PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan kadın terörist, ifadesinde, örgütün kamplarında yaşanan taciz, tecavüz ve şiddet olaylarını anlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet