Geri Dön
GündemHer 5 kişiden 1’i KOAH hastası!

Her 5 kişiden 1’i KOAH hastası!

KOAH konusundaki toplumsal farkındalığı artırmak ve KOAH’a karşı mücadeleye dikkat çekmek amacıyla Konya, Eskişehir, Ordu, İstanbul, İzmir ve Antalya olmak üzere 6 farklı ilde düzenlenen “KOAH’ta Aklınızda Kalsın” etkinliği kapsamında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurdan Köktürk ile İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş konuşma yaptı.

KOAH’ın düşünüldüğünden daha yaygın bir hastalık olduğunu, çok sık ölüm veya sakatlıkla sonuçlandığını belirten Prof. Dr. Nurdan Köktürk şunları söyledi: “KOAH’ın en önemli risk faktörü sigaradır ve sigarayı bırakarak KOAH riski önemli ölçüde azaltılabilir. Hastalık erken evrelerde fark edilirse daha kolay kontrol altına alınabilir.”

‘Erken tanı önemli’
KOAH’ın nedenleri arasında hava kirliliğinin de olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, “Dış etkenlerin de etkisiyle akciğerde iltihaba dönüşüyor. Hastalar tedavide her türlü faktörü değerlendirmeli” dedi. Prof. Dr. Köktürk şöyle devam etti: “Türkiye’de her 5 kişiden birinin KOAH olduğunu tahmin ediyoruz. Sanayi sektöründe çalışmak riski artırıyor. Nefes darlığı ve balgam gibi şikayetleri varsa mutlaka doktora gidip spirometri testi yaptırması gerekiyor.”

ABD Başkanı Biden Putin yerine 'Klutin' deyince tepkilere maruz kaldıABD Başkanı Joe Biden,Beyaz Saray'ın YouTube hesabında gündemi değerlendirdiği sırada Başkan Putin yerine "Başkan Klutin'' dedi. Sosyal medyanın diline düşen Biden'ın gafı tepkilere neden oldu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet