Geri Dön

Heykelde 10 yeni keşif

Milliyet Sanat dergisinin Kemer Country Club ev sahipliğinde düzenlediği ‘Heykelde Yeni Keşifler’ yarışmasında dereceye giren 10 eser belli oldu. Eserler 17 Haziran’dan itibaren Kemer Country Hotel’in çim alanında sergilenecek, 11 Ekim’de de müzayede ile satışa sunulacak...

Heykelde 10 yeni keşif

Türkiye’nin 47 yıllık en köklü sanat ve kültür dergisi Milliyet Sanat’ın, Kemer Country Club ev sahipliğinde düzenlediği “Heykelde Yeni Keşifler” yarışması sonuçlandı. Danışmanlığını Banu Çarmıklı ve Sabiha Kurtulmuş’un üstlendiği bu yıl ilki yapılan “Heykelde Yeni Keşifler” yarışmasının Agah Uğur (Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi / Koleksiyoner), Aslı Sümer (Artsümer Galeri Kurucusu), Banu Çarmıklı (Sanat Yazarı /Koleksiyoner), Derya Yücel (Küratör / Sanat Yazarı), Ebru Özdemir (Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı / Koleksiyoner), Erol Tabanca (Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı / Odunpazarı Modern Müze Kurucusu), Filiz Aygündüz (Milliyet Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Melike Bayık (Küratör / Sanat Yazarı), Meltem Demirören Oktay (Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı / Koleksiyoner), Sabiha Kurtulmuş (Merkür Galeri Kurucusu / Sanat danışmanı) ve Seçkin Pirim’den (Sanatçı) oluşan jürisi pazartesi günü Kemer Country Hotel’de bir araya geldi. Jüri, toplantıda Türkiye’nin dört bir yanındaki sanatçılardan ve heykel bölümü öğrencilerinden gelen 200’e yakın eserin görsellerini ve video kayıtlarını inceledi. Toplantının sonunda dereceye giren 10 eser belirlendi.

Açık havada sergilenecek

Heykel sanatındaki yeni arayışlara kapı açmak, galerilerde temsiliyeti olmayan sanatçılara yeni alanlar sunup keşfedilmelerini sağlamak, aynı zamanda da genç sanatçıların üretim masraflarına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmada dereceye giren 10 eser, açık hava heykel sergileri için en güzel mekânlardan biri olan Kemer Country Club’ın geniş çim alanlarında, küratöryel bir düzenlemeyle 17 Haziran’dan itibaren ‘Heykelde Yeni Keşifler’ sergisi kapsamında kamuoyuna sunulacak.

Yaz dönemi boyunca Kemer Country Club’ta sergilenecek olan eserler 11 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilecek müzayede ile satışa çıkacak. Müzayededen elde edilen gelirden eser sahibi sanatçıların payı ödendikten sonra ayrılacak bütçe ile önümüzdeki yıldan itibaren heykelde yeni keşifler yapan sanatçıların üretimleri desteklenecek.

Heykelde 10 yeni keşif

Geçmişten geleceğe

Her parça başka anlamı olan, bir armoni içinde hepsi bir araya geldiklerinde bir yaşamı oluşturuyor. Bu yaşam süratle geçmişten geleceğe doğru yol alıyor. Birimlerin bir araya gelmesiyle dinamik bir görüntü oluşturuluyor.

Kadına dair her şey

Canan Demir’in çalışmalarının temel konusu kadın ve kadına dair her şey. Kadını simgelediğini düşündüğü için çiçek formunu sıklıkla kullanıyor. Çalıştığı nesneler keskin, sert ve güçlü. Nesnelerin sertliğine ve gücüne rağmen geleneksel motifleri, bir çeyiz hazırlar gibi nakış olarak işlemeyi tercih ediyor. Böylelikle nesnelerin zihinde bıraktığı sert etkiyi yumuşatmaya çalışıyor.

Heykelde 10 yeni keşif

Medya uzun hayat kısa

Alo, Alo, Alo, Alo diğer adıyla Multi Medya Apollo, antik Kithara Çalan Apollon’a referanslı bir heykel. Gülan, Milet’li hemşerisinin Roma Dönemi heykelini yorumlarken vücuda iki yeni kol eklemiş ve ellerine fotoğraf makinesi, film makinesi, video kamerası ve telefon vermiş. Yapıtın ismi rap şarkıcısı Ezhel’in “Alo” adlı parçasına da referans veriyor. Genco Gülan imzasının yanına ve heykelin üzerine Latince şöyle yazmış: Medya uzun, hayat kısa.

Heykelde 10 yeni keşif

Adaletli yaşam mimarlığı

Eşit haklar, eşit yaşam koşulları, eşit iş gücü, eşit emek, eşit özgürlük... D-503 yeni toplumsal sistemin inşası. Heykel, Yevgeny Zamyetin’in “Biz” adlı romanının ana karakteri Integral sistemini kuran D-503’e ithafen üretilmiş. Heykelin en önemli kısmı sistematik bir yapıya sahip olması; tıpkı romanda inşa edilmiş integral sistemi gibi ancak bir farkla sanatçının hayalini kurduğu gelecek, iş birliğine dayalı adaletli bir yaşam mimarlığını içeriyor.

Mış gibi ilişkiler

Günümüz insanı iletişim çağında yaşamasına rağmen iletişim kuramayan bir varlığa dönüşmüştür. Yazıcı eserinde mış gibi ilişkilerin yaşandığı, imkansız iletişimlerin dünyasını anlatıyor.

Heykelde 10 yeni keşif

Brancusi’nin eserinden ilhamla

Eser, Constantin Brancusi’nin ‘Sonsuz Sütun’ eserinden ilham alınarak üretilmiş.

Heykelde 10 yeni keşif

Heykelde 10 yeni keşif

Milliyet'te Haftanın Özeti 21 Şubat 2020İşte Türkiye ve dünyada haftanın öne çıkan gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber