Geri Dön
GündemHıdırellez'de gül ağacında dilek nasıl dilenir, dilekler ne zaman suya atılır 2021? Hıdırellez duası nedir, nasıl dilek tutulur?

Hıdırellez'de gül ağacında dilek nasıl dilenir, dilekler ne zaman suya atılır 2021? Hıdırellez duası nedir, nasıl dilek tutulur?

Hıdırellez'in başlamasına kısa bir süre kaldı. Hıdırellez bu sene 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece kutlanacak. Hıdırellez'e yaklaşılmasıyla birlikte nasıl dilek dileneceği ve gül ağacında mı dilek dilenir? sorularının cevapları araştırılmaya başlandı. Peki Hıdırellez günü dilek nasıl dilenir?

Hıdırellez'de gül ağacında dilek nasıl dilenir, dilekler ne zaman suya atılır 2021? Hıdırellez duası nedir, nasıl dilek tutulur?

Hıdırellez Bayramı her sene kutlanıyor. Hıdırellez Bayramı'nda çeşitli eğlenceler yapılır ve dilekler dilenerek kutlanıyor. Hıdrıellez'de dilek dileme ile ilgili ayrıntoılar araştırılmaya başlandı. Peki Hıdırellez günü dilek nasıl dilenir, gül ağacında mı dilek dilenir? İşte detaylar...

HIDIRELLEZ GÜNÜ DİLEK NASIL DİLENİR?

Hıdırellez'de 5 Mayıs akşam ezanı ile gül dallarına paralar asılır (Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş) ya da açık cüzdan bırakılır. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır ve sonrasında ise o notlar suya bırakılır.

Hıdırellez akşamı gül ağacında dilek tutarken yapmanız gerekenlere ek olarak bir de duasını okumanız gerekir. Hıdırellez dilek duası dilekler gül ağacına asıldıktan sonra yapılır.

HIDIRELLEZ DUASI NEDİR?

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Erdoğan'dan 'Türkiye' kararı
Meteoroloji'den flaş uyarı! Pazar günü değişiyor
Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Merkez Bankası'ndan piyasaya bir müdahale daha
Jandarma ekipleri inanamadı! Tam 1 ton ağırlığında...
Akılalmaz olay! Koronavirüs aşısı olmamak için bunu yaptı
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
Sıla ve İlker Kaleli'nin bakışları sosyal medyayı salladı!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler