Geri Dön
GündemHrant Dink Ödülü Ai Weiwei ve Eren Keskin’e

Hrant Dink Ödülü Ai Weiwei ve Eren Keskin’e

Önceki akşam düzenlenen bir törenle sahiplerine takdim edilen 2017 Uluslararası Hrant Dink Ödülü, insan hakları ihlallerini eserlerinde gündeme getiren güncel sanatçı Ai Weiwei ve insan hakları ihlallerini hem Türkiye’nin hem de uluslararası toplumun gündemine taşıyan avukat Eren Keskin’e verildi.

Hrant Dink Ödülü Ai Weiwei ve Eren Keskin’e

Sanatçı Ai Weiwei konuşmasında bu ödülü almaktan ve bu önemli gecenin parçası olmaktan dolayı büyük onur duyduğunu söyledi. Sanatçı, vakfın gerçeği sorgulayan, belleği korumak amaçlı, insanlığın bir bütün olduğunu hatırlatan çalışmalarından çok etkilendiğini belirtti. Avukat Eren Keskin ise haberi Rakel Dink’ten aldığında çok mutlu olduğunu belirtti ve bu haberi alır almaz not aldığı düşüncelerini okudu. Keskin, bu ödülün belki hayatında aldığı en güzel hediye olduğunu söyledi. Sunuculuğunu Ece Dizdar’ın üstlendiği törende, açılış konuşmasını Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink yaptı. Ayşenur Kolivar’ın seslendirdiği ‘Da im Yusuf Orti’ adlı geleneksel Hemşince şarkısıyla başlayan gecede, Brenna MacCrimmon, Muammer Ketencoğlu, Sayat Nova Korosu, Helesa ve Dalepe Nena’dan kadınlar da sahne aldı. 2017 jürisinde, Theresa Kachindamoto, Diyarbakır Barosu, Étienne Balibar, Christophe Deloire, Rakel Dink, Atom Egoyan, Michel Marian, Murathan Mungan, Haziran ayında kaybettiğimiz Şirin Tekeli bulunuyor.

Husumetlisini öldürdü ardından aynı tüfekle intihar ettiManisa'nın Sarıgöl ilçesinde, aralarında husumet bulunan komşusu Kader Oktay'ı (52) tüfekle vurarak öldüren Mehmet Bey Akkor (56) ardından aynı silahla intihar etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet