Geri Dön
GündemHrant Dink suikastının firari sanığı yakalandı

Hrant Dink suikastının firari sanığı yakalandı

Gazeteci Hrant Dink suikastında kullanılan silahı saklayan ve fail Ogün Samast’a  cinayet için borç para vererek, cep telefonunu cinayet için iletişim aracı olarak kullandırdığı tespit edilen firari sanık Ahmet İskender, Kırgızistan'da yakalanarak Türkiye'ye getirildi.

Hrant Dink suikastının firari sanığı yakalandı

 

Dink suikastıyla ilgili aranan olayın firari sanığı Ahmet İskender’in, Emniyet İstihbarat Başkanlığı, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ve İnterpol-Europol Daire Başkanlığı'nın çalışmalarıyla Kırgızistan Bişkek'te saklandığı tespit edildi. Ardından Türkiye'nin Kırgızistan Büyükelçiliği ve İçişleri Müşavirliği ile irtibata geçildi. Ayrıca Kırgızistan İçişleri Bakanlığı'na da firari sanık İskender'in yakalanarak Türkiye'ye teslim edilmesi talebi iletildi. Firari sanık İskender, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce, Kırgızistan'da bulunan Türk Büyükelçiliği ve İçişleri Müşavirliği koordinesinde, Kırgızistan emniyet birimleri tarafından yakalandı.

Sanık İskender, geçtiğimiz 26 Mart tarihinde İnterpol-Europol Daire Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı personeli tarafından Kırgızistan'dan Türkiye'ye getirildi.

Üzerinden kardeşinin pasaportu çıktı

Üzerinde kardeşi M.İ.’ye ait olan ancak kendi fotoğrafı bulunan pasaport ele geçirilen İskender hakkında 12 yıl 6 ay onaylanmış hapis cezası bulunduğu bildirildi. İskender, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Metris 1 Nolu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi.