Geri Dön

İftar saat kaçta? 30 Mayıs Çarşamba il il iftar vakitleri...

İftar ve sahur vakitleri Ramazan ayında en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Müslümanlar, Ramazan ayı boyunca Oruç ibadetini yerine getirmek için gece sahur yapıyor. Yaklaşık 17 saat oruç tutan müminler iftarın bu akşam saat kaçta açılacağı sorusuna yanıt arıyor. Peki 30 Mayıs iftar saat kaçta? İşte il il 30 Mayıs Çarşamba günü iftar ve sahur vakitleri ve 2018 Ramazan imsakiyesi...

İftar saat kaçta? 30 Mayıs Çarşamba il il iftar vakitleri...

İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Ramazan ayının başlaması ile birlikte, milyonlarca müslüman oruç ibadetini yerine getirmek için gece kalkıp sahur yapıyor. Sahur ve iftar saatinin arasında yaklaşık olarak 17 saat bulunuyor. Müslümanlar, bir gün boynca aç susuz kalıyor. Gün içerisinde namazlarını kılan müminler, oruç ibadeti sayesinde hem kendilerini yenileme imkanına sahip olurken hem de açlığın kıymetini anlıyor. Sabretmenin çok önemli bir yere sahip olduğu Oruç ibadetinde müslümanların birbirlerine karşı anlayışlı olması gerekiyor. Peki bu akşam iftar saat kaçta açılacak? İşte il il iftar ve sahur vakitleri

İftar saat kaçta 30 Mayıs Çarşamba il il iftar vakitleri...

RAMAZAN AYINDA ORUÇ TUTMANIN ÖNEMİ

İnsanlar öncelikle Allah’ın rızasını kazanmak adıyla oruç tutarlar. Oruç tutarak insanların nefisleri terbiye edilmektedir. Ayrıca kurulan iftar sofraları ile de birçok yoksul insanın karnının doyurulması sağlanır. Oruç insanlar arasındaki ilişkiyi de güçlendirerek bir arada ibadet etme imkanı sunar.

Ramazan ayında Kuran okunur ve namaz kılınır. Ayrıca insanlar bu ayda dua ederek bu zamana kadar işlemiş oldukları günahları için af dilerler. Ramazan ayı da insanların affının kabul edilmesi için önemli bir ay olarak kabul edilir. Hatta bir insanın en çok sevap kazanacağı aylardan biri Ramazan ayı olarak bilinmektedir.

Ramazan ayı on bir ayın sultanı olarak kabul edilir. Bu ayda insanlar birbirlerine daha hoşgörülü yaklaşarak, yardımsever tavırlar sergilerler. Ayrıca Ramazan ayının en belirgin özelliği de misafirperverlik kavramının kendisinden çok söz ettirmesi olmaktadır.

2018 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Din İşleri Yüksek Kurulu, bu sene Ramazan ayında verilecek fitre (fıtır sadakası) miktarını 19 Türk Lirası olarak belirledi. Bu sadaka, nakit olarak verilebileceği gibi gıda şeklinde de verilebilir. Geçtiğimiz yıllara göre artan fitre miktarı, 2017 yılında 16 Türk Lirası, 2016 yılında 15 Türk Lirası, 2015 yılında 11,5 Türk Lirası ve 2014 yılında ise 10 Türk Lirası olarak belirlenmişti. Fitre için belirlenen bu miktarın asgari olduğu ve belirli bir üst sınır olmadığı da belirtildi.

Tarihi kilisede mangal partisiŞanlıurfa'da, bir kebapçı tarihi Germuş Kilisesi'nin içine mangal kurup kebap yaptı. Sosyal medyada paylaşılan video, kullanıcıların tepkisine yol açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet