Geri Dön

iHA’ları çekerken yakalandılar

Rus gazeteciler Aleksey Petrushko ve İvan Maliyshkin, İHA’ların test uçuşlarını izinsiz bir şekilde görüntülerken gözaltına alındı. İki gazeteci ve yanlarındaki Türk vatandaşının sorgusu devam ediyor

iHA’ları çekerken yakalandılar

Rus NTV kanalının muhabiri Aleksey Petrushko ile kameramanı İvan Maliyshkin, İstanbul’da  İnsansız Hava Aracı (İHA) AR-GE merkezinin bulunduğu bölgede izinsiz çekim yaparken gözaltına alındı.

Akredite olmadan yurda giriş yaptığı belirlenen iki Rus gazeteci ile yanlarında bulunan bir Türk vatandaşının “askeri casusluk” suçundan sorgulandıkları öğrenildi.

Bir haber takibi için hafta başında Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra iki gün kendilerinden haber alınamayan Rus NTV kanalının muhabiri Aleksey Petrushko ile kameramanı İvan Maliyshkin’in, izinsiz bir şekilde İHA’ların üretici firması Baykar Savunma’nın uçuş testlerini ve çalışmalarını görüntülemeye çalışırken polis tarafından gözaltına alındıkları ortaya çıktı.

Valilikten açıklama

İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “İlimizdeki İnsansız Hava Aracı (İHA) AR-GE merkezinin bulunduğu ve fotoğraf/video çekiminin izne tabi olduğu bölgede, izinsiz görüntü çektikleri tespit edilen Rusya uyruklu (I.M.) ve (A.P.) ile Türk Vatandaşı (A.Ç.K.) İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce 03.12.2020 Perşembe günü saat 10.30 sıralarında gözaltına alınmıştır. Şahıslar hakkında başlatılan soruşturma devam etmektedir. Gözaltı süresi Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla (3) gün uzatılmıştır” denildi. İki Rus gazetecinin, “askeri casusluk” suçlamasıyla sorgulandığı öğrenildi.

 

İstanbul'un ağaçlarında teke böceği tehlikesiİstanbul'da akçaağaç, çınar gibi birçok ağaç türü istilacı bir tür olan teke böceği nedeniyle tehlike altında. Eğer erken tespit edilmezse ağaçların kesilmesi gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri teke böceği ile mücadele kapsamında 2 ay içerisinde 180 adet ağacı kesmek zorunda kaldı. Ekiplerin yaptığı incelemelerde yaklaşık 800’e yakın ağaçta larvaların olduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet