Geri Dön

İngiliz akademisyen sınır dışı edildi

3 akademisyene destek için gittiği adliyede gözaltına alınan daha sonra da serbest kalan İngiliz akademisyen Christopher Stephenson savcılık kararı ile sınır dışı edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından 733 akademisyen hakkında yürütülen soruşturma çerçevesinde “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 4 akademisyen hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. Akademisyenlerden Boğaziçi Üniversitesi’nden Esra Mungan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Kıvanç Ersoy ve Nişantaşı Üniversitesi’ndeki görevine son verilen Muzaffer Kaya, İstanbul Adalet Sarayı’na getirilmişti. Gözaltına alınan meslektaşlarına destek vermek için birçok akademisyen de adliyeye gelmişti.‘Kimseye dağıtmadım’
Gözaltına alınan 3 akademisyene destek vermek için önceki gün adliyeye gelenler arasında Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden İngiliz vatandaşı Christopher James Kenneth Stephenson da vardı. Adliye önünde “Özyönetimler Nevruz’da” adlı bildiri dağıttığı öne sürülen Stephenson, polis tarafından gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen akademisyen, dün sabah Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.
Savcılık sorgusunda Stephenson, “Broşürü sadece çantama koydum. Kimseye dağıtımını yapmadım. Kabul etmiyorum” dedi. Stephenson, sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Ancak Başsavcıvekili İrfan Fidan, İngiliz vatandaşının sınır dışı edilmesi için valiliğe yazı yazdı. Serbest bırakılmasının ardından aralarında HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun da aralarında bulunduğu bir grupla birlikte adliyeden çıkan Stephenson, burada polisler tarafından durduruldu.

Eşi ve kızı da gitti
Polisler savcının sınırdışı talebinin bulunduğu için Stephenson’u Göç İdaresi Başkanlığı’na götürdü. Stephenson İstanbul İl Göç İdaresi’ndeki işlemlerinin ardından da sınır dışı edilmek üzere polis eşliğinde Atatürk Havalimanı’na getirildi.
Stephenson’a destek için bir grup da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne geldi. Kalabalık buradan Stephenson’un eşini ve kızını da aynı uçağa uğurladı.

‘25 yıldır Türkiye’de yaşıyorum’
Adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Stephenson, “Serbest bırakıldım ama şimdi beni sınır dışı edeceklermiş. 25 senedir Türkiye’de ikamet ediyorum. 17 senedir aynı üniversitede çalışıyorum. Kızım 13 yaşında ve burada okuyor, eşim Türkiye vatandaşı. Çok korkunç ve yanlış bir şey” dedi. Üzerinden çıkan, “Nevruz’a davet” başlıklı bildirinin HDP İstanbul İl Örgütü’nün resmi daveti olduğunu söyleyen Stephenson, “Bu bir terör örgütü bildirisidir’ dediler. Ben terör örgütü bildirisi olmadığını, barış istediğimi söyledim. Öyle iddia ettiler ama bu bildiriyi dağıtmadım” dedi.

Bolu'da karantina kuralını ihlal eden 3 kişi yurda yerleştirildiBolu'da, karantina kuralını ihlal eden 3 kişi, kent merkezinde uygulama yapan polis ekipleri tarafından yakalandı. Karantinada olması gerekirken dışarıda gezen 3 kişi Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Seyyide Nefise Yurdu'nda karantinaya alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber