Geri Dön
Gündemİran sınırına ilave birlikler kaydırıldı

İran sınırına ilave birlikler kaydırıldı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan Subayı Hava Muhabere Binbaşı Pınar Kara, bakanlıkta düzenlediği toplantıda, terörle mücadele ve sınır sınır güvenliğine ilişkin bilgi verdi.

İran sınırına ilave birlikler kaydırıldı

Binbaşı Kara, sınırlarda teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik sistemleri tesis edildiğini ayrıca hudut birliklerinin imkan ve kabiliyetlerinin sürekli olarak geliştirilerek sınır güvenliğinde etkin tedbirlerin alınmasının sağlandığını kaydetti. Kara, sınır fiziki güvenlik sisteminin; modüler beton duvar, yollar, kuleler, tel engel sistemleri, aydınlatma sistemleri, kamera ve algılama sistemleri, kiriş, köprü, seddelerden oluştuğunu belirtti. Fiziki engellerin yanında sınır güvenliğinde engelleme ve yakalamaya yönelik üç kademeli emniyet sistemi oluşturulduğuna dikkat çeken Kara, “İlk kademede hudut birliklerinin gözetleme, kontrol, pusu ve devriye faaliyetleri, ikinci kademede komando unsurları ile geri bölgede, dere yataklarından geçişi engelleyecek şekilde hareketli pusu ve devriye faaliyetleri, son kademede ise jandarma unsurları ile gerekli koordine kurularak yasa dışı geçiş yapan şahısların yakalanması ve sınır dışı edilmesi faaliyetleri icra edilmektedir” dedi.

‘Önlemler alındı’

Binbaşı Kara, son gelişmeler ışığında İran sınırında gerekli birlik kaydırmaları ve takviyelerin yapıldığını dile getirerek, “Hudutlarımızın güvenliği insan yoğunluklu sistemler yerine teknoloji yoğunluklu sistemlerle sağlanmaktadır. Kamera, termal kamera, radar, dürbün, fotokapan ve diğer mevcut keşif ve gözetleme vasıtalarının yanında insansız hava araçları (İHA) ve insanlı keşif uçaklarından da etkin bir şekilde istifade edilmektedir. Alınan ilave ve etkin tedbirler sayesinde son 2 ayda, hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 16 bin 786 şahıs yakalanmış, 31 bin 545 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

Öte yandan güvenlik kaynakları, Afgan göçmen sayısında artış olduğu yönündeki iddialar ilgili de bu konuda sosyal medyada paylaşılan görüntülerin çoğunun güncel olmadığı ve görüntülerin Türkiye sınırlarına ait olmadığını ifade etti. Kaynaklar,  TSK’nın hudut konusunda çok hassas olduğunu, kaçak göçle mücadelede İran sınırında ilave tedbirler alındığını, tedbirlerin artarak süreceğini vurguladı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sıfır araçta ÖTV fırsatçılığı!İzmir'de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi sonrası bayilerde araç kalmadığını öne süren satıcıların, yüzlerce otomobili boş arazilerde stokladığı ileri sürüldü. Yaklaşık 600'e yakın aracı park halinde görenler fırsatçılık yapıldığını öne sürerken, iddiaların odağındaki firma yetkilisi ise, 'stokçuluk' yapmadıklarını ve arazideki araçları kiraladıklarını savundu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Fırsatçılık yapan tüm otomotiv markalarını vatandaşlar şikayet etsin. Bayide araç yok, kiralamayı düşünüyorsunuz. Ayrıca bazı firmalar ÖTV avantajlarını tam anlamıyla yansıtmıyor. Farklı bir uygulama yapıp aksesuar satışı adı altında farklı fiyattan satıyorlar." ifadelerini kullandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner