Geri Dön
Gündemİstanbul depremi ne zaman olacak? Büyük İstanbul depremi ne zaman bekleniyor, olacak mı?

İstanbul depremi ne zaman olacak? Büyük İstanbul depremi ne zaman bekleniyor, olacak mı?

İstanbul depremi, deprem kuşağında yer alan Türkiye için kritik öneme sahip. Her an ülkenin farklı bölgelerinde meydana gelen sarsıntılar, zaman zaman yıkıcı büyüklükte olabiliyor. Sonuncusu 2019 yılından 5.8 büyüklüğünde yaşanan İstanbul depremi olacak mı?

İstanbul depremi ne zaman olacak? Büyük İstanbul depremi ne zaman bekleniyor, olacak mı?

İstanbul depremi olmayacak mı, ne zaman bekleniyor? Son yıllarda Elazığ, Malatya, İzmir'de meydana gelen şiddetli depremler nedeniyle birçok kişi hayatını kaybetti, sayısız vatandaş da evini kaybetti. Deprem kuşağında bulunan Türkiye sık sık büyük depremlerle karşı karşıya kalıyor. İstanbul'da bu zaman kadar olan 99, 2019 depremleri büyük zarara neden olmuştu.

İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN?

Türkiye'nin farklı bölgelerinde şiddetli birçok depremin beklendiği uzmanlar tarafından açıklanıyor.  Prof. Dr. Naci Görür ise beklenen İstanbul depremi için çarpıcı ifadeler kullandı. Görür, "Son yapılan bütün araştırmaların Marmara'da iki farklı fay kolunun kilitlendiğini işaret ediyor. Bunlardan biri Kumburgaz fay kolu, diğeri de Adaların güneyindeki fay kolu. Bu iki fay kolu kilitli. Yani bu kol üzerinde herhangi bir ciddi deprem olmuyor. Ufak depremler oluyor. Bunlar da kilitli fay kısmını etkiliyor. Belirli anlamda da stres değişimine neden oluyor. Bu da bizi endişelendiriyor.

Şu an çoğu araştırmacılar Marmara'da bu iki fay kolundan birinin kırılması sonucunda minimum 7.2 büyüklüğünde bir deprem olacağını bekliyor. Özellikle Kumburgaz kolunun yani Silivri açıkları ile Yeşilköy açıklarına uzanan 65 kilometrelik fayın kırılmasıyla en az 7.2 büyüklüğünde bir deprem olacağını ama Adaların güneyinden geçen fay hattı kırılırsa en fazla 7 büyüklüğünde deprem olacağını düşünüyoruz. Ancak her ikisinin birden kırılma olasılığı var. Ya aynı zamanda ya da belirli bir zaman aralığından sonra kırılma olasılığı var. İkisi birden kırılırsa İstanbul'da 7.6 büyüklüğünde bir deprem olacak. Farklı zamanlarda olursa kısa zaman içerisinde 7'nin üzerinde iki farklı deprem olacak demektir. Bunun örneği 1766 yılında olmuştur. 1766 yılında 3 ay arayla 2 tane 7'nin üzerinde deprem meydana gelmiş. Dolayısıyla Marmara'daki durum deprem yönünden endişe vericidir." dedi.

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Avcılar'da yine balkon çöktü! Bir bina daha mühürlendiİstanbul Avcılar’da 4 katlı binanın giriş katındaki balkon kendiliğinden gürültü ile çöktü. Şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken, bina olaydan sonra detaylı inceleme yapılmak üzere mühürlendi. İlçede son bir yılda çöken balkon sayısı 6'ya yükseldi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler