Geri Dön

İstanbul Film Festivali’nde 61 ülkeden 203 film

36. İstanbul Film Festivali’nde 186 uzun metrajlı ve 17 kısa film gösterilecek. Festivale bu yıl usta İngiliz aktör Ian McKellen konuk olacak ve Onur Ödülü alacak

İstanbul Film Festivali’nde 61 ülkeden 203 film

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve bu yıl 5-15 Nisan tarihlerindeki 36. İstanbul Film Festivali’nin programına dair detaylar dün The Marmara Hotel Taksim’de yapılan bir basın toplantısıyla paylaşıldı. 186 uzun metrajlı ve 17 kısa filminin gösterileceği festivalde 11 gün boyunca, 21 bölümde 61 ülkeden 207 yönetmenin toplam 203 filmi izleyiciyle buluşacak.

Basın toplantısında konuşan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, festivalde öğrencilere hafta içi gündüz seanslarında yararlanabilecekleri 1 TL’lik öğrenci biletleri sunulacağını paylaştı. İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, Altın Lale Uluslararası Yarışma, Altın Lale Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yer alacak filmleri açıkladı. Ayrıca ‘Yüzüklerin Efendisi’nin Gandalf’ı ve ‘X-Men’ serisinin Magneto’su olmasının yanı sıra Shakespeare uyarlamalarının en başarılı isimlerinden İngiliz aktör Ian McKellen’ın festivale katılacağı ve Onur Ödülü alacağı da basınla paylaşıldı.

Ulusal yarışmada ilk filmler dikkat çekiyor

Festivalin jüri başkanlığını Durul ve Yağmur Taylan’ın yapacağı Ulusal Yarışması’nda bu yıl 12 film yer alacak. Ayan, bu 12 filmden 7’sinin yönetmenlerinin ilk filmleri olduğunun altını çizdi. Yarışmadaki ilk filmler ‘Mahalle’ (Buğra Gülsoy, Serhat Teoman), ‘Bütün Saadetler Mümkündür’ (Selman Kılıçaslan), dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde yapan Ceylan Özgün Özçelik’in yönettiği ‘Kaygı’, ‘Mavi Sessizlik’ (Bülent Öztürk), ‘Sarı Sıcak’ (Fikret Reyhan), ‘Murtaza’ (Özgür Sevimli) ve ‘Martı’ (Erkan Tunç) olarak sıralanıyor. Yarışmada ayrıca ‘İki Dil Bir Bavul’un yönetmenlerinden Orhan Eskiköy’ün yönettiği ‘Taş’, ‘11’e 10 Kala’ ve ‘Gözetleme Kulesi’nde imzası olan Pelin Esmer’in yönettiği ‘İşe Yarar Bir Şey’ de yer alıyor. Yeşim Ustaoğlu’nun Toronto’da gösterilen filmi ‘Tereddüt’, Kazım Öz’ün ‘Fırtına’ ve ‘Fotoğraf’ın ardından çektiği üçüncü uzun metrajlı kurmaca film ‘Zer’ ve ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ ile Altın Lale kazanan Onur Ünlü’nün yeni filmi ‘Kırık Kalpler Bankası’ da ulusal yarışma seçkisindeki diğer filmler olarak sıralanıyor.

Festival biletleri Lale Kart sahiplerine 21 Mart’tan itibaren, genel satışa ise 25 Mart’ta çıkacak. Biletlere Atlas ve Rexx sinemalarının yanı sıra Biletix satış kanallarından hizmet bedelsiz olarak ulaşılabilir.

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi ve İtalyan Kültür Merkezi, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s, Levent’te Cinemaximum Kanyon ve Kadıköy’de Rexx Sineması’nda yapılacak.

Kayseri'de altın ve bebek kıyafeti çalan kadın yakalandı!Kayseri'de girdikleri evlerden ziynet eşyası ve bebek kıyafetleri çaldığı tespit edilen bir kadın polis ekiplerince yakalandı. İkamette bulunan güvenlik kamerasını fark eden kadın, yakalanmamak için kamerayı kırdığı da tespit edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber