Geri Dön
Gündemİstanbul için düğmeye basıldı! Kırmızı noktaları tek tek gösterdi

İstanbul için düğmeye basıldı! Kırmızı noktaları tek tek gösterdi

Türkiye’ye kademeli normalleşmenin anahtarı olarak görülen 'COVİD Risk Haritası'nı konuşurken bir harita da AFAD’dan geldi. Çok detaylı bir çalışmanın ürünü olan haritadaki kırmızı renk bu kez 'depremde yüksek risk' anlamına geliyor. CNN TÜRK’ten Gülşen Coşkun, AFAD’a gitti ve Başkanvekili Hamza Taşdelen’le deprem gerçeğini konuştu.

İzmir’de, 30 Ekim’deki 6.6’lık depremde 116 vatandaşın ölümüne neden olmuş, yıkılan Rıza Bey, Emrahlar, Doğanlar ve Yağcılar apartmanlarındaki kurtarma çalışmaları hafızalara kazınmıştı.

Dün Ege’nin diğer yakasında Yunanistan’a meydana gelen 6,2 lik sarsıntı deprem gerçeğini tekrar hatırlattı.

CNN TÜRK’ten Gülşen Coşkun, AFAD’a gitti ve Başkanvekili Hamza Taşdelen’le konuştu. Taşdelen Türkiye için çok detaylı çalışılmış deprem haritasını gösterdi ve İstanbul ile ilgili başlatılan çalışmalar için detaylar verdi. 

Depremlerin tamamı Türkiye’nin Afet Koordinasyon Merkezi’nden izlendiğin ifade eden Taşdelen sözlerine şöyle sürdürdü; "Toplamda Türkiye'de bin 111 tane istasyonumuz var. Bu istasyonlarımızı topladığımızda Avrupa'da ikinci sıradayız. Bir deprem olursa bunda hareketlilik meydana geliyor. Burada bir sesli uyarı sistemi ortaya çıkıyor. Onun üzerinde bir çözümle gerçekleştirerek deprem büyüklüğünü açıklıyoruz" 

'TEHLİKELER BELİRLENDİKTEN SONRA PLANLAR DEVREYE GİRİYOR'

AFAD'ın çalışmalarından bahseden Taşdelen: "Tehlikelerimiz bildikten ve bunları belirledikten sonra burada planlar devreye giriyor. Bir tanesi Türkiye Afet Müdahale Planı. Olay olduğunda kimin ne yapacağını belirleyen bir plan. Bir de bu yıl için 7 tane ilimizde gerçekleştirip, bitirdiğimiz Türkiye Afet Risk Azaltma Planı üzerinde çalışıyoruz. Heyelan, taşkın gerçekleşmeden önce 'ne yapmalıyız'ı masaya yatırıyoruz. Kahramanmaraş, Rize, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Adana ve Afyon'da bitirdik. İstanbul'un ise başlangıç toplantısını salı günü sayın Bakanımız Süleyman Soylu'nun katılımlarıyla başlattık. İstanbul'da risk azaltma anlamında ne yapacağımızı konuştuk. 2021 yılı sonunda bu plan çıkmış olacak" dedi.

 

 

 

 

Yer: Antalya! Yere yatırıp sopayla dövdülerAntalya'da, 2 kişi, tartıştıkları psikolojik sorunlar olduğu öne sürülen kişiyi tekme, tokat ve sopayla dövdü. Saldırı anları, cep telefonu kamerası görüntülerine anbean yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet