Geri Dön

İstanbul’un en iyisi ‘Sarı Sıcak’

36. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri dün gece törenle dağıtıldı.

İstanbul’un en iyisi ‘Sarı Sıcak’

Festivalde Yağmur Taylan ve Durul Taylan’ın başkanlığını üstlendiği ulusal jüri tercihini Fikret Reyhan’ın ilk filmi ‘Sarı Sıcak’tan yana kullandı ve bir ailenin geleneksel tarımı sürdürmek için verdiği mücadeleyi konu alan film, geceden En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödülleriyle dönerek törene damga vurdu. Gecede diğer öne çıkan ulusal yarışma filmi ‘Mavi Sessizlik’in yönetmeni Bülent Öztürk, konuşmasında “Filmi, çocuklarımız parkta oynasınlar, korkmasınlar diye yaptık” dedi. Ulusal yarışmada Türkiye sinemasının usta isimlerinden Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Tereddüt’ü öne çıkan diğer film oldu ve En İyi Yönetmen Ödülü’nün de aralarında olduğu üç ödül kazandı.

Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü’ne Reha Erdem başkanlığındaki uluslararası jüri tarafından Portekiz yapımı ‘Ornitolog’, layık görüldü. Film, kuş gözlemi yapan bir adamın geçirdiği kazanın ardından karşılaştığı olaylara odaklanıyor ve Portekiz sinemasının özgün isimlerinden João PedroRodrigues ’in imzasını taşıyor. Rodriguez, törene katılmadı ancak gönderdiği videoda sinemada ütopyalara halen inandığını ve İstanbul Film Festivali’nin sinema ütopyalarının yaşandığı bir yer olduğunu ifade etti.

Türkiye'den Beyrut'a yardımTürkiye'den Beyrut'a yardım malzemeleri ve personel ulaştıracak Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçak, Ankara Etimesgut Havaalanı'ndan hareket etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber