Geri Dön

'İstanbul’da 3 bin 21 toplanma alanı var'

Milliyet’in dün manşetine taşıdığı İstanbul’daki deprem toplanma alanlarının nüfusa yetersiz olduğuna dair habere ilişkin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan(AFAD) açıklama geldi.

'İstanbul’da 3 bin 21 toplanma alanı var'

Açıklamada, toplanma alanları ile barınma alanlarının farklı alanlar olduğuna dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi;

“Belediyeler tarafından belirlenen Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları Muhtarlıklar, Kaymakamlıklar ve Valilikler ile koordineli bir şekilde Tahliye ve Yerleştirme Çalışma Grubu Ana Çözüm Ortağı İl Jandarma Komutanlıkları tarafından kontrol edilmektedir.

Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerini, bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor.

Kişi başı 1.29 metrekare

Bahse konu haberlerde İstanbul’daki toplanma alanları, barınma alanları ile de karıştırılarak, 470 olarak verilmiştir. Oysa İstanbul’da hâlihazırda 3.021 toplanma alanı, Türkiye genelinde ise 18.910 toplanma alanı bulunuyor.

Ayrıca İstanbul’un genel olarak afetlere hazırlığı ile ilgili son 2 yılda yaklaşık 500 toplantı gerçekleştirilmiş, toplanma alanları konusunda da bazı kararlar alınmıştır. Özellikle İstanbul’da yapılaşmasını 2000 yılı öncesi tamamlamış merkez ilçelerimizde toplanma alanlarının sayısında yetersizlik tespit edilmiş bu kapsamda mevcut durumda Afet Toplanma Alanı olarak belirlenen park ve yeşil alanlara ilaveten, asgari standartları sağlayan yeni yapılmış veya güçlendirilmiş okul bahçelerinin de Afet Toplanma Alanı olarak belirlenmesi için çalışmalara başlanmıştır.

Bu çalışmalarla il genelinde hali hazırda kişi başına düşen 1,29 m2 olan ortalamanın 2 m2’nin üzerine yükseltilmesi ve toplanma alanlarının niteliklerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Yapılan çalışmalar ile haberlere konu olan Bağcılar, Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Sultangazi ve Ümraniye ilçelerinde kişi başına düşen Afet Toplanma Alanı sayısını artırma çalışmaları devam etmektedir.

Alanlar artırılıyor

Bu kapsamda Bağcılar ilçesinde kişi başına düşen alan 0,68 m2’den 1,68 m2’ye çıkarılmış olup haberde konu edilen Fatih mahallesinde kişi başına düşen alan 1,19 m2’ye çıkarılmıştır. Toplamda toplanma alanı sayısı 11’dir.

Beşiktaş ilçesinde kişi başına düşen alan 4,56 m2’den 5,2 m2’ye, toplanma alanı sayısı da 62’ye çıkarılmıştır. Haberde konu edilen Gayrettepe Mahallesi’nde ise kişi başına düşen alan 1,40 m2’ye, toplanma alanı sayısı da 6’ya çıkarılmıştır.

Kadıköy ilçesinde 70 adet toplanma alanı olup, kişi başına düşen alan 0,94 m2’den 1,87 m2’ye çıkarılmıştır. Rasimpaşa mahallesinde kişi başına düşen alan 3,39 m2’ye, Acıbadem mahallesinde ise 1,45 m2’ye çıkarılmıştır.

Sultangazi ilçesinde 84 adet toplanma alanı olup, kişi başına düşen alan 3,98 m2’ye, haberde geçen Sultançiftliği mahallesinde kişi başına düşen alan 1,05 m2’ye çıkarılmıştır.

Şişli ilçesinde 41 adet toplanma alanı olup, kişi başına düşen alan 0,94 m2’den 1,16 m2’ye çıkarılmıştır. Haberde geçen Fulya mahallesinde ise 0,50 m2’ye çıkarılmış olup bu sayının artırılması çalışmaları devam etmektedir.

Ümraniye ilçesinde toplanma alanı sayısı 101 olup, kişi başına düşen alan 0,50’den 4,38 m2’ye çıkarılmıştır. Haberde geçen İnkılap mahallesinde kişi başına düşen alan sayısı 1,12 m2’ye çıkarılmıştır.

Tatbikat yapılacak

Afet toplanma alanlarının kapasite ve kişi başına m2’nin artırılması çalışmaları, TAMP Tahliye Yerleştirme ve Planlama Çalışma Grubu Ana Çözüm Ortağı olan Jandarma Genel Komutanlığı koordinasyonunda, belediyeler, kaymakamlıklar, muhtarlıklar ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların iş birliği ile devam etmektedir.

3 Kasım 2020 için Kâğıthane ilçesinde planlanan Tahliye ve Yerleştirme Çalışma Grubu Toplanma Alanı tatbikatı yaşanan İzmir Depremi sebebiyle ertelenmiştir. Ancak Kasım Ayı sonuna kadar bu tatbikatın gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Daha sonra da yılsonuna kadar tüm İstanbul’da yapılması hedeflenmektedir. İstanbul’da ayrıca pilot olarak seçilen Kâğıthane ve Zeytinburnu ilçelerinde başlatılan çalışma ile her evin ya da apartmanın girişine en yakın 3 toplanma alanını gösteren afiş asılmaktadır.”

Polisle çatışmaya girip kaçan şahıs yakalandıKonya'da kendisini gözaltına almaya gelen polis ile girdiği çatışmada yara almadan yakalanan Hamza T. (23), adliyeye sevk edildi. Poliste 35 suçtan kaydı bulunan Hamza T.'nin salı günü sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiği için polis tarafından durdurulmak istendiği ancak ekip otosuna ateş edip, kaçtığı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet