Geri Dön

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta kılınacak? Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Bugün cuma namazını kılmak için camilere gidecek olan vatandaşlar 22 Şubat Cuma namazı saatlerini araştırıyor. İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saatlerini sizler için derledik.

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta kılınacak? Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı saat kaçta? 22 Şubat Cuma namazı saatlerini sizler için derledik. Cuma namazını kılmak için camilere gidecek olan vatandaşlar İstanbul'da cuma namazı saat kaçta sorusuna yanıt arıyor.

Cuma Namazı öğle vaktinde cemaatle kılınır.

ANKARA'DA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

Ankara'da öğle ezanı 13.07'de okunacak.

İSTANBUL'DA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İstanbul'da öğle ezanı 13.23'te okunacak.

İZMİR'DE CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İzmir'de öğle ezanı 13.30'da okunacak.

İL İL NAMAZ SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Zonguldak'ta palamut balıkçıların yüzünü güldürdüZonguldak'ta son günlerde yaşanan palamut bolluğu küçük balıkçıların da yüzünü güldürdü. Sabah erken saatlerde tutulan balıklar, daha karaya çıkmadan alıcı buluyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber