Geri Dön
Gündemİstanbul’da kaldırımlara gözaltı

İstanbul’da kaldırımlara gözaltı

İstanbul’da tıkanan trafikte araçların kaldırımlarda yayaların hayatlarını tehlikeye atacak şekilde yol alma görüntüleri kamuoyunda tartışma yaratırken, İstanbul Valiliği, TBMM’ye kaldırımların işgaline karşı denetim ve yaptırımların tavizsiz sürdürüldüğünü bildirdi.

İstanbul’da kaldırımlara gözaltı

ÖNDER YILMAZ Ankara - Milliyet’in edindiği bilgilere göre, İstanbul’da yaşayan bir çok vatandaş TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, ikamet ettikleri semtlerde yaya kaldırımlarının işportacı tezgahları, araçlar, mağaza tabelaları tarafından işgal edildiği şikayetinde bulundu. Bazı araçların kaldırımları yol olarak kullandığına da vurgu yapan vatandaşlar, yayaların kaldırımları kullanmasının zorlaştığını, hayati tehlikeye yol açacak kazalarla her han karşı karşıya kaldıklarını bildirerek TBMM’den konuya çözüm bulamasını istedi.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, konuyu İstanbul Valiliği’ne iletti. Valilikten TBMM’ye gelen yanıtta ise “İl sınırları içerisinde sürekli olarak ekipler tarafından seyyar ve işgal çalışmalarının yapıldığı, olumsuzlukların tespiti halinde Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği idari yaptırım karar tutanakları tanzim edildiği” belirtildi. Valilik, araçların park etme sorunu başta olmak üzere kaldırım ihlallerine ilişkin şikayetlerin ise Karayolları Trafik Kanunu doğrultusunda Emniyet Müdürlüğü Trafik ekipleri tarafından yürütüldüğü ve gerekli idari cezaların kesildiğini bildirdi. Valilik yazısında şunları kaydetti:

“Sürekli olarak ekipler tarafından seyyar ve işgal çalışmalarının takibi yapılmaktadır. Yol ve tretuvar üzerine duba ve filama konularak yayaların rahat bir şekilde yürümesine engel olan işgaller ekipler tarafından bertaraf edilmektedir. Sergi açan seyyar satıcılar ile ilgili çalışmalarımızın aksatılmadan kontrollü bir şekilde ana arterler ve ara sokaklarda hiç kimseye müsaade edilmeksizin tespiti halinde bertaraf edilerek ilgilileri hakkında Kabahatler Kanunun ve Belediye Emir ve Yasakları Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri gereği haklarında idari yaptırım karar tutanakları tanzim edilmektir.”

Valilik, araç ihlallerine ilişkin trafik ekiplerinin de sıkı bir denetim yürüttüğünü bildirirken, “Çalışmalar bu doğrultuda titizlikle devam edecektir” ifadesini kullandı.

BİSİKLET YOLU İSTENDİ

Bazı vatandaşlar ise Dilekçe Komisyonu’na yaptıkları başvurularda, yaşadıkları semtin bulunduğu ilçe belediyesinin görev, yetki ve sorumluluk alanındaki yol ve kaldırımlarda bakım onarım/yeniden inşa süreçlerinde üzerine düşen görevleri yapmamasından yakındı. Vatandaşlar, güzergahlarda bisiklet yolu projesi yapılmasını da istedi. İstanbul Valiliği yine Komisyona gönderdiği yazıda, “İlgili ilçe belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü yol bakım onarımı şubesi teknik personellerince keşif ve incelemeler yapılmış olup, yetki ve sorumluluk alanındaki tüm iş ve işlemler gerek yüklenici firmalar ve gerekse saha ekiplerimizce yıl içinde yapım programı dahilinde yerinde tesis edilmektedir” dedi.

 

Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Bir uyarı daha! Zorunlu olmadıkça çıkmayın
18 terörist öldürüldü! Bakan Akar'dan flaş açıklama
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
İstanbul'da akılalmaz olay! Taksici Fransız turisti kaçırdı
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
İstanbul'da baltalı okul baskını! Korkuyla sınıflara kaçtılar
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Türkiye günlerce bu olayı konuştu! Cezası belli oldu
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler