Geri Dön

İstanbul'da koronavirüs unutuldu!

İstanbul Taksim, İstiklal Caddesi koronavirüse rağmen insan seli oldu. Cadde boyunca yan yana yürüyen kalabalık arasında maske takmayanlar da dikkat çekti. Zeytinburnu’nda kalabalığın en yoğun olduğu alana giden ekipler, anons ederek vatandaşları tek tek uyardı.

Vaka sayılarının artmasına rağmen İstiklal Caddesi’ndeki manzara değişmedi. Bazı vatandaşların maske takmadığı görülürken, bazıları da kollarına takıp ellerinde gezdirdi. Sosyal mesafe kuralı ise hiçe sayıldı.

İstanbul’daki korona virüs vaka sayısı artmaya başladı. Can kaybı ve vaka sayısı artarken, Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki manzara yine değişmedi. Bazı vatandaşların maske takmazken bazıları da kollarına taktı. Kimi vatandaşlarında burunlarının ve çenelerinin altına indirdiği görüldü. Sosyal mesafe kuralı ise hiçe sayıldı.

ZABITA ANONSLA UYARDI

Öte yandan Covid-19 vakalarının Türkiye’nin yüzde 40’ına ulaştığı İstanbul’da zabıta ve polis ekipleri hafta sonu denetim yaptı. Zeytinburnu’nda kalabalığın en yoğun olduğu alana giden ekipler, anons ederek vatandaşları tek tek uyardı. Cadde üzerinde maskesiz dolaşan bir kişiye ise 900 TL para cezası uygulandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın İstanbul’da bulunan Covid-19 vakalarının Türkiye’nin yüzde 40’ına ulaştığını açıklamasının ardından megakentte denetimler sıkılaştırıldı. Hemen her gün yapılan uyarılar ve denetimlere rağmen vatandaşların uyarıları pek de dinlemediği görüldü. Bunun üzerine Zeytinburnu’nda zabıta ve polis ekipleri hafta sonu mesaisine çıktı. 58. Bulvar Caddesi üzerindeki iş yerlerine tek tek giren ekipler, alınan önlemleri en ince ayrıntısına kadar inceledi. Ekipler, kafe ve lokanta gibi işletmelerde kurallara uyulması noktasında işletmecileri uyardı. İşletmelerin girişinde ateş ölçer ve dezenfektanın bulunması konusunda uyarılarda bulunan ekipler, masalar arasındaki mesafenin 1,5 metre olması gerektiğini belirtti. Sosyal mesafe ve hijyen kurallarının da önemine vurgu yapıldı. Zabıta ekipleri caddede sosyal mesafe kuralına uymadan gezen vatandaşları da anonsla uyardı. Yapılan denetimde maske takmayan bir kişiye Hıfzıssıhha Kanunu'na muhalefetten 900 lira para cezası uygulandı.

“KORKUYORUZ”

Vatandaşların kurallara uymadığını belirten İbrahim Yüksel, “Korkuyoruz, temkinli davranıyoruz, arada sırada dışarıya çıkıyoruz. Çoğu insan kurallara uymuyor, uyardığımız zaman bizi tehdit ediyorlar. O yüzden kendimizden başka kimseye karışmıyoruz. Devlet cezaları arttıracak ki insanlar biraz daha ciddiye alsın” diye konuştu.

28 Kasım 2020 Günün Özeti Milliyet'te28 Kasım 2020 Günün Özeti Milliyet'te

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet