Geri Dön
Gündemİstanbul’da ulaşıma ve servise zam

İstanbul’da ulaşıma ve servise zam

İstanbul’da, toplu ulaşımda kullanılan elektronik bilet fiyatlarına yüzde 15 zam yapıldı. Ayrıca servis ücretleri 0-1 kilometre arası 311,65 kuruşa yükseltilirken tüm mesafelere yüzde 15 artış yapıldı.

İstanbul’da ulaşıma ve servise zam

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, başkanlığında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı ücret tarifesi düzenlenmesiyle ilgili teklif de toplantı da görüşüldü.

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yüzde 19,01 zam teklif ederken İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) ise yüzde 22 zam istedi. Bazı kurum temsilcilerinin istenilen oranların yüksek olduğunu bu nedenle enflasyon oranının göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ederek yüzde 15 olarak zam yapılmasını talep etti. Üç teklif ayrı ayrı oylanarak yüzde 15 oranında zam yapılması teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. Daha önce 0-1 kilometre arasında 271 TL olan fiyat 311,65 kuruşa yükseltilirken tüm mesafelere yüzde 15 artış yapıldı. Yapılan yeni zamlara göre en uzun mesafe olarak 23-25 kilometre arası da 690 TL oldu.

Toplantıda Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, enflasyon, yakıt giderleri, asgari ücretin artışı gibi nedenlerle ulaşım ücretlerine yüzde 24.12’lik zam talep etti. Konuşmaların ardından İBB Başkanı İmamoğlu yüzde 24’lük ve yüzde 15’lik teklifleri ayrı ayrı oylamaya sundu.

Tam bilet 4,05 TL

TUHİM’in yüzde 24’lük teklif oy çokluğu ile reddedilirken yüzde 15’lik teklif oy birliği ile kabul edildi. Toplu ulaşım ücretlerine daha önce 6 şubat 2020’de yüzde 35 oranında zam yapılmıştı. Uygulamaya konuşan yüzde 15’lik zamla 3,50 TL olan tam elektronik bilet 4, 05 TL’ye, 1,70 TL olan öğrenci bileti ise 1,95 TL’ye çıktı.

750 minibüs, 250 dolmuş taksiye dönüştürülecek

Toplantıda, İBB’nin teklif ettiği 750 minibüs ve 250 dolmuş taksinin, taksiye dönüştürülme teklifi de görüşüldü. Teklifte, UKOME üyeleri uzun görüşmelerin ardından uzlaştı. Görüşülen teklif oy birliğiyle geçti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Müşteri gibi girdiği mağazadan cep telefonu çaldı!İstanbul Esenyurt'ta yabancı uyruklu kişi, müşteri gibi girdiği giyim mağazasında kıyafet baktıktan sonra tezgahtan cep telefonu çaldı. Hırsızlık anları da mağazanın güvenlik kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner