Geri Dön

İşte Okkan senaryoları

Ergenekon duruşmasında Gaffar Okkan suikastıyla ilgili ifade veren tanık ve gizli tanıkların çelişkili ifadeleri, Mustafa Balbay’ın tepkisine neden olmuştu. Davada Okkan suikasti için ortaya atılan iddialar şöyleydi...

İşte Okkan senaryoları

Ergenekon davasında dinlenen tanıklar ve gizli tanıklar, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın 2001 yılında uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin çeşitli beyanlarda bulundu.
Davanın tutuklu sanığı CHP milletvekili Mustafa Balbay, “Tanıkların ifadelerine göre Gaffar Okkan 5 ayrı, Eşref Bitlis 10 ayrı şekilde öldürüldü. Allah aşkına bu mu adalet?” diye tepki gösterdiği tanık ve gizli tanık anlatımlarına göre Okkan’ın öldürülüşü hakkında söylenenler şöyle:
Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu: “Bu işi Hizbullah’ın yaptığı kanaatinde değilim. Devletin derin yapısı içinde yapılmış olabilir. Hizbullah ise böyle bir eylemi yapabilecek kapasitede değildi.”
Emekli Jandarma İstihbarat Binbaşı Zahit Engin: “‘Okkan cinayetini de Zahit Engin işledi’ diyorlar. Bu iddialar yüzünden yarın öbür gün torunlarım benden nefret edecek.”
Eski Yüzbaşı Özcan Tozlu: “Levent Göktaş ile bir konuşmamda ‘Okkan işini keşke yapmasaydık’ dedi. Ben de ‘Siz mi yaptınız? Nasıl hesap vereceksiniz?’ dedim. O da, ‘Oğlum Allah’a nasıl hesap vereceğiz’ dedi. Okkan suikastından birkaç ay sonra Kayseri’den kalkarak Malatya’ya giden CASA tipi askeri uçak düştü. Uçaktaki ekip Okkan suikastında görev alan ekipti.”
Şemdin Sakık (Gizli tanık Deniz): “Okkan’a yapılan eylem, dünyanın hiçbir yerinde bu kadar yağdan kıl çekercesine, hedefi yüzde yüz vuran eylem görülmemiştir. Cezaevinde yan koğuşumda Hizbullah lideri kalırdı. Havalandırmadan konuşurduk. ‘Bilmiyoruz’ diyorlardı. PKK’nın bile bu kadar başarılı bir eylemi olmamıştır. Her faili meçhul cinayet yüzde yüz devlet desteklidir.”
Gizli tanık Ahmet: “Okkan’ın şehit edilmesi olayını Hizbullah örgütü ve PKK tarafından yapılamayacağını düşünüyorum. Devletin içinde bazı güçlerin yardım etmesi gerekir. Hizbullah örgütünü, devletin içindeki bir güç tarafından kurulup, yönlendirildiğini ve korunduğunu düşünüyorum.”
Gizli tanık İlkadım: “200’de Diyarbakır’a gittim. O zaman Levent Ersöz İl Jandarma Alay Komutanı’ydı. Bzı uzman çavuş ve astsubayları çağırdı ve ‘Diyarbakır’da çok önemli bir göreve gidiyorsunuz’ dedi... Şehirde 3’ü asker, 7 kişi lav silahı ve tüfeklerle bizden ayrıldı. 20 dakika sonra silah sesleri duydum. O gün Okkan’ı öldürdüklerini sonradan öğrendim.”

Okkan ve 5 polis hayatını kaybetmişti
Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, 24 Ocak 2001 günü Emniyet Müdürlüğü binasından ayrıldıktan hemen sonra Sezai Karakoç Bulvarı’nda makam aracının içinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırıda Okkan’ın yanı sıra dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un yeğeni Atilla Durmuş, Mehmet Sepetçi, Mehmet Kamalı, Sabri Kün ve Selahattin Baysoy adındaki beş polis memuru da yaşamını yitirmişti.

Polisten kaçan alkollü sürücü, otomobil lastiklerine ateş edilerek durdurulduKırıkkale'de polisin 'dur' ihtarına uymayarak kaçan alkollü sürücü Yaşar Özçelik, polis otomobiline çarptı. Kaza sonrası kaçmaya devam eden Özçelik, polisin otomobil lastiklerine ateş açmasıyla durduruldu. Alkollü sürücünün ehliteyetine el konuldu ve kısıtlamayı ihlal ettiği gerekçesiyle idari para cezası uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet