Geri Dön
Gündemİşte Türkiye'nin Musul planı!

İşte Türkiye'nin Musul planı!

Irak'ta IŞİD'in kontrolündeki Musul'u kurtarmaya yönelik hazırlıklar sürerken, Ankara da harekât süresince koalisyona vereceği 10 ayaklı destek planını netleştirdi

İşte Türkiye'nin Musul planı!

Türkiye'nin vereceği her türlü lojistik ve istihbarat desteği "ulusal ordu konsepti" kapsamında yürüyecek. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın geçen hafta arka arkaya Bağdat ve Erbil'e yaptığı ziyaretlerin ardından şekillenen Musul Planı kapsamında Türkiye koalisyon güçlerine lojistik-istihbarat desteği verecek. Ankara, bölgede Sünni-Şii çatışması ihtimaline karşı da yoğun bir diplomatik trafik yürütüyor. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani ile yaptığı görüşmede askeri işbirliği, peşmergeye destek ve eğitimle insani yardım konuları değerlendirildi. Yılmaz, Musul'un kurtarılması için eğit-donat dâhil gerekli lojistik her türlü desteğin verileceği mesajını verdi.

Ankara'nın harekât öncesi tüm seçenekleri dikkate alarak netleştirildiği Musul Planı'nda belirlenen 10 ana başlık şöyle:
Türkiye koalisyon güçlerine lojistik-istihbarat desteği verecek.
Rakka, Telafer, Telabyad gibi sınır kentlerine yönelik sıcak istihbarat akışı sürecek.
Diyala Askeri Kampı'nda eğit-donat uygulaması sürecek.
Peşmergeye eğitim veren Türk subayların sayısı artırılacak
Sınırdan mülteci akınına karşı tedbir alınacak
Mayınlı alanların önlerine hendek kazılarak sivillerin ölmesi önlenecek
Bölgedeki Türkmenler yalnız bırakılmayacak
Keşif uçuşları arttırılırken, Diyarbakır Jet Üssü'ne takviye sürüyor
IŞİD'den gelebilecek tehditlere karşı sınıra takviye birlikler gönderiliyor.
Muhaliflerin Türkiye'de eğitimine de destek verilecek.

30 KARARGÂH HEDEFTE
Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre; Amerika, IŞİD'i 4 koldan bitirecek harekât planı için düğmeye bastı. Nisan'ın ikinci haftası başlaması planlanan Musul operasyonunda koalisyon güçleri iki aşamalı harekat gerçekleştirilecek. Öncelikli hedef, IŞİD''in karargâh olarak kullandığı 30 noktaya operasyon olacak. Birinci adımda IŞİD mevzileri havadan vurulacak. Hava operasyonunun yaklaşık 4-5 ay sürmesi bekleniyor. Irak ordusunun eğitimi tamamlanınca kara operasyonu başlayacak. IŞİD'liderlerine de nokta operasyon yapılacak.sunun eğitimi tamamlanınca kara operasyonu başlayacak. IŞİD'liderlerine de nokta operasyon yapılacak.