Geri Dön

İsviçre nasıl gezilir?

İsviçre hem dış politikada takındığı tavır ile hem de doğal güzellikleri ile ilgili gözleri üzerine toplayan bir ülke. İsviçre neresidir, özellikleri nelerdir, kültürü nasıldır, nasıl gezmek gerekir… Bu ve daha fazlası yazının devamında.

İsviçre nasıl gezilir?

İSVİÇRE NEREDEDİR?

İsviçre Batı Avrupa’da bulunur. Kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, doğusunda ise Avusturya ve Lihtenştayn bulunur.
İsviçre’nin denize kıyısı yoktur. Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında toprakları bölünmüş durumdadır. 41.285 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Alpler yüzölçümünün çoğunu kapsar. Şehirleşme daha çok platoların olduğu kısma yoğunlaşmıştır.

İSVİÇRENİN DIŞ POLİTİKADAKİ KONUMU

İsviçre, resmi ismiyle İsviçre Konfederasyonu uzun bir silahsızlık dönemine sahiptir. 1815 yılından bu yana herhangi bir savaş durumu yaşamamıştır. Ayrıca 2002 yılına kadar Birleşmiş Milletler’e katılmamıştır. İsviçre Schengen bölgesine dâhildir fakat Avrupa’nın Euro bölgesine dâhil değildir.

İSVİÇRE’NİN KÜLTÜRÜ

Kültürel olarak İsviçre’yi 4’e ayırmak mümkün. Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Romanca konuşulan bölgeler. Çoğunluk ülkede Almanca konuşuyor olsa da ortak bir dil ve etnisite mevcut değildir. İsviçre’de önemli olan ülkeye olan bağlılıktır. 1 Ağustos 1291 İsviçre Konfederasyonu’nun kuruluş tarihidir, her yıl bu tarih önemle kutlanır.

İsviçre’nin Şehirleri Nelerdir?

İsviçre’nin şehirleri şöyle sıralanabilir:
-Zürih
-Cenevre
-Basel
-Bern
-Lozan
-Luzern
-St. Gallen
-Winterthur
-Lugano
-Biel/Bienne
-Thun
-Köniz
-La Chaux-de-Fonds
-Schaffhausen
-Fribourg
-Vernier
-Chur
-Neuchâtel
-Uster
-Sion
En önemlileri ise; Zürih, Lozan, Basel ve Cenevredir.

İSVİÇRE GEZİSİ

İsviçre gelişmiş otoyol ağı ve şehirler arası kolay ulaşımı ile seyahati keyiflendiren bir ülke. İsviçre’de mutlaka gezilmesi gereken yerler bizce şöyle;
Zürih: Fraumünster Kilisesi, Zürichhorn Parkı, Le Courbusier Pavyonu,Paradeplatz, Kunsthaus Zürich.
Basel: Minster Kilisesi, St.Martin Kulesi, Jean Tinguely Çeşmesi, Fondation Beyeler, Kunstmuseum Basel, St. Jakob Parkı.
Cenevre: Jet d’Eau, Palais des Nations, Musée d’Art Moderne, Musée Rath, MAMCO, Parc des Eaux Vives, Paroisse de Saint-Pierre-Fusterie Katedrali, Horloge Fleurie.
Bern: ld Town, Kemerli Yol, Ayı Parkı, Rosen Garten, Paul Klee Zentrum, Bern Katedrali, Bundeshaus, Bern Tarih Müzesi, Gurten.
Lozan: Notre-Dame Katedrali, Palais de Rumine, Musée Cantonal des Beaux-Arts, Place de la Louve, Old Town, Ouchy Liman Bölgesi.

Sakarya'da iğrenç haber! Köpeğe taciz mide bulandırdıSakarya’nın Arifiye ilçesinde mide bulandıran bir olay yaşandı. Yabancı uyruklu kişinin, köpeğe cinsel tacizde bulunduğu görüntüler güvenlik kameralarına yansıdı. İsyan ettiren olay sonrası harekete geçen ekipler şahsı gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet