Geri Dön

İzmir ‘telekulak’ta ikinci dalga

İzmir merkezli 13 ilde yasa dışı dinleme iddiasıyla operasyon yapıldı. Aralarında emniyet müdürlerinin de bulunduğu 26 kişiden 15’i dün gözaltına alındı, 11 şüpheli ise aranıyor...

İzmir ‘telekulak’ta ikinci dalga

İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görev yaptıkları dönemde, aralarında kamu görevlileri, işadamları gazeteci, askerlerin de bulunduğu birçok kişiyi sahte isimlerle dinledikleri öne sürülen 26 şüpheli için gözaltı kararı verildi. ’Twitter fenomeni’ Fuat Avni bu operasyonu da yine saatler öncesinden duyurdu.
Yasa dışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle, haklarında gözaltı kararı çıkarılan 26 emniyet görevlisinden 15’i, 13 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı baskınlarla gözaltına alındı. Birinci Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı ile emniyet müdürleri Taner Aydın, İbrahim Şimşek’in de aralarında bulunduğu 11 kişi ise adreslerinde bulunamadı.

‘Fuat Avni’ yine yazdı
Daha önce birçok operasyonu yapılmadan önce isim isim yazan Twitter fenomeni Fuat Avni gece yarısı bu operasyonu da haber verdi. Haberi, Twitter adresinden, “Sabah İzmir’de operasyon olacak” diye yazdı. Bu arada ’Fuat Avni’ yazmadan önce, operasyonu, gözaltı listesinde ismi bulunan kişilerin de öğrendiği ileri sürüldü. Bu kişilerin, teknik olarak takip edilemeyen ve internet üzerinden işletilen ’WhatsAppgrubu kurdukları ve bu tür gelişmeleri aynı anda birbirlerine haber verdikleri öne sürüldü.

‘Emniyetin dişleri sökülmüştür’
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında İzmir merkezli olarak Adıyaman, Ankara, Denizli, Erzurum, Hakkari, İstanbul, Kırklareli, Malatya, Muş, Trabzon, Şırnak ve Yalova’da eş zamanlı operasyon başlatıldı. İzmir’de 6, diğer illerde de de 10 kişi yakalanırken kalan 10 kişinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.
Operasyonun ardından gözaltına alınan bazı polislerin aileleri ve avukatları Emniyet Müdürlüğü önüne geldi. Şüphelilerin avukatlarından Ali Aksoy, “Emniyet iyice dişleri sökülmüş bir hale getirildi. Emniyet bitirilmiştir” dedi.
İzmir’de geçen yıl 19 Ağustos’ta, yasa dışı dinlemelerle ilgili yapılan operasyonda da 32 emniyet mensubu gözaltına alınmıştı. Aralarında 1’inci Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı’nın da bulunduğu 26 şüpheliden 19’u geçen operasyonda da gözaltına alınmıştı. Bu kişiler 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görülen davanın sanıkları arasında yer alıyor.

92 kişiyi usulsüz olarak dinlediler

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, yasadışı dinleme operasyonuyla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde suç tarihinde görevli bir kısım personel tarafından, aralarında kamu kurumlarında görevli olan bazı memur, üniversite üst düzey yöneticileri ve üst düzey askeri personelin de bulunduğu toplam 92 kişinin farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile 2009-2013 yılları arasında usulsüz dinlendikleri, dinlemelerle ilgili olarak şüpheli 26 emniyet personeline yönelik gözaltı kararı verildiği” belirtildi.
İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada da “Usulsüz olduğu tespit edilen dinlemelere ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında olayın şüphelileri olduğu tespit edilen, dönemin İstihbarat Şube Müdürlüğü çalışanı (17) rütbeli ve (9) polis memuru olmak üzere toplam (26) şahıs hakkında yakalama müzekkeresi çıkartılmıştır” denildi.

İstanbul'da korkunç olay! Eşini kömürlükte boğarak öldürdüFatih'te yaşayan Mahmut Gürler, iddiaya göre eşi Melek Gürler'i kömürlüğe götürüp boğarak öldürdü. Cinayetin ardından iş yerine giden koca, yakınlarını arayarak eşine ulaşamadığını söyledi. Bunun üzerine eve giden yakınları genç kadının cansız bedenini buldu. Uzun yıllardır aileyi tanıdığını söyleyen Kadir Yavuz; "Daha önceden de uzaklaştırması vardı. Kumar oynuyordu. Tahminim eşinden para istedi. Bodruma indirmiş öldürmüş, öldürdükten sonra iş yerine tekrar gitmiş" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet