Geri Dön
Gündemİzmir'de orman yangını! Havadan karadan müdahale ediliyor

İzmir'de orman yangını! Havadan karadan müdahale ediliyor

Gelen son dakika haberine göre, İzmir Foça'nın Ilıpınar ile Gerenköy Mahalleleri arasındaki çam ağaçları ile kaplı ormanlık alanda yangın çıktı. Rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük çekilen yangında, alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor. Öte yandan Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde Pavli Çamlığı'nda yangın çıktı.

Foça'nın Ilıpınar ile Gerenköy Mahalleleri arasındaki çam ağaçları ile kaplı ormanlık alanda, saat 16.00 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Geniş alanda etkili olan yangına müdahale için İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nden ekipler, çok sayıda arazöz ile bölgeye sevk edildi.

Havadan da 3 helikopter ve 1 söndürme uçağı ile alevlere müdahaleye başlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Foça'daki askeri birliklerin itfaiye ekipleri de söndürme çalışmalarına destek verdi. Yerleşim yeri yakınından başladığı belirlenen yangının, ters rüzgar ile ormanın içlerine doğru ilerlediği belirtildi. Alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor. 

ALEVLERİN 3 YANI ÇEVRİLDİ, MÜDAHALE SÜRÜYOR

İzmir'in Foça ilçesinde, çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda çıkan yangınla ilgili bilgi veren Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, söndürme çalışmalarına takviye olarak 3 helikopter ve 23 arazöz ile çok sayıda orman işçisinin katıldığını, müdahalenin karadan ve havadan sürdüğünü belirtti. Yetkililer yanının 3 yönünün çevrildiğini, bir yönünün ise henüz kontrol altına alınamadığını, rüzgarın şiddetinin söndürme çalışmalarını olumsuz etkilediği bildirdi.

Yangın bölgesine yakın yerleşim bölgesi olan Ilıpınar Mahallesi'nin muhtarı Selçuk Tabaklı, köylülerin dumanı fark ederek kendisine bildirmesi üzerine hemen orman ve itfaiye ekiplerine durumu aktardığını ifade ederek, "Hemen yangın bölgesine giderek itfaiye araçlarını yangın bölgesine yönlendirdik. Rüzgarın çok sert olması nedeniyle yangın hızlıca yayıldı. Helikopter, uçak ve arazözlerin yangına müdahalesi sürüyor, henüz kontrol altına alınmadı. Yerleşim yerleri için bir tehdit oluşturmuyor" diye konuştu.

BAZI HAYVAN ÇİFTLİKLERİ TAHLİYE EDİLDİ

Foça Kaymakamı Ali Çetin, Ilıpınar Mahallesi'ndeki orman yangınıyla ilgili DHA muhabirine açıklamada bulundu. Saat 16.00 sıralarında Ilıpınar Mahallesi'nde orman yangını ihbarı alındığını belirten Kaymakam Çetin, "Hem orman teşkilatı hem de çevre itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. 1 uçak, 6 helikopter ve birçok arazöz ile alevlere müdahale edildi. Müdahale sürüyor. Büyük ölçüde alevler kontrol altına alındı. Bölgede hayvan çiftliklerimiz var. Bunlardan bazıları tahliye edildi. Ama bize intikal eden bir kayıp yok" dedi.

'YANGINI, OYUN OYNAYAN ÇOCUKLAR ÇIKARDI' İDDİASI

Yangını, Ulupınar Mahallesi'nde, oyun oynayan 2 çocuğun çıkardığı yönünde bilgi olduğunu belirten Kaymakam Çetin, "Jandarma aydınlatmaya çalışıyor. Herhangi bir can kaybı ve yaralanma yok. Büyük ölçüde yangın kontrol altına alındı" diye konuştu.

BOZCAADA'DAN DUMANLAR YÜKSELDİ

Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde Pavli Çamlığı'nda henüz bilinmeyen bir nedenle saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına 3 helikopter havadan, orman ve belediye ekipleri de karadan müdahale edildi.

ŞARKICI YUSUF GÜNEY DE SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA KATILDI

Çam ormanının zarar gördüğü yangında, bir de depo olarak kullanılan ahşap yapı kül oldu. Yangına havadan ve karadan ekiplerin müdahalesinin yanı sıra vatandaşlar da su tankerleri ve yangın tüpleriyle destek verdi. Tatilini Bozcaada’da geçiren şarkıcı Yusuf Güney olay yerinden geçerken, kontrol altına alınan yangını soğutma çalışmalarına katıldı. 

Güney, “Tesadüfen buradan geçiyordum. Jandarma ekiplerimize ne yapabiliriz diye sordum. Sonra esnafımızdan, kaymakamlığımızdan yangın tüplerini topladık. En azından soğutma işlemine yardımcı olmaya çalıştık. Şu anda bir tehlike yok” dedi.

İzmirde orman yangını Havadan karadan müdahale ediliyor

YANGIN KONTROL ALTINA  ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde çıkan orman yangınının kontrol altına alındığını belirtti. Bakan Pakdemirli, "Bozcaada'da saat 15.00'te çıkan orman yangınına 1 uçak, 3 helikopter, 6 arazöz ile müdahale eden kahramanlarımız yangını kontrol altına aldılar. Soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Emeği geçenleri kutluyorum" dedi.

İzmirde orman yangını Havadan karadan müdahale ediliyor

 

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sosyal medyada paylaşılan drift görüntüsüne 8 bin lira cezaBağcılar'da düğün konvoyu sırasında caddede drift yaparak trafiği tehlikeye sokan görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik ekipleri harekete geçti. Otomobil plakasından sürücüyü tespit eden ekipler 8 bin lira ceza keserken sürücünün ehliyetine de 2 ay süreyle el koydu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler