Geri Dön
Gündem‘Kadın cinayetlerinde yüzde 26 azalış var’

‘Kadın cinayetlerinde yüzde 26 azalış var’

İçişleri Bakanı Soylu, Twitter hesabından İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklama yaptı.

‘Kadın cinayetlerinde yüzde 26 azalış var’

Soylu, açıklamasında, “Yalanı, siyasetin ve hayatlarının ana sözleşmesi haline getirenler, İstanbul Sözleşmesi üzerinden bir yalanı daha utanmadan söylüyorlar. Biri güya insan haklarından sorumlu milletvekili, yalancı, diğeri de benim ‘at sineğim’ yalancı. Ayrıca gizleyemedikleri polis düşmanlığını ortaya koymak için, güya İstanbul Sözleşmesi’ni bahane edip şiddete duyarsız kaldığımızı, güvenlik güçlerimizin müracaatları almadığı iftirasını atıyorlar. Biz, onlar gibi yalanlarla değil doğrularla milletimizin karşısındayız. 13 Şubat-19 Mart 2021 (İstanbul Sözleşmesi yürürlükteyken) 34 kadın hayatını kaybetti. 19 Mart-22 Nisan 2021 (İstanbul Sözleşmesi feshedildikten sonra) 25 kadın hayatını kaybetti. Yüzde 26 azalış” ifadelerini kullandı.

Afet eğitimi protokolü

Soylu, dün ayrıca Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) düzenlenen “2021 Afet Eğitim Yılı kapsamında DİSK ve 14 spor branş federasyonu ile iş birliği protokolü” imza törenine katıldı. Törende konuşan Soylu, “Bütün veriler bize şunu söylemektedir, vaktini, saatini bilemediğimiz ama çok uzakta olmayan etkili bir depreme hazır olmak durumundayız. Nihai hedefimiz, 2021 sonunda 51 milyon vatandaşımıza afet eğitimlerini ulaştırabilmektir” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, farkındalığın artırılması ve eğitimin hem deprem öncesinde hem deprem anında hem de deprem sonrası için önemli olduğunu vurguladı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir de “Bu protokol ile AFAD’ın tecrübelerinden de yararlanacağız” dedi.

FSM’de motosiklet sürücüsünün hayatını kaybettiği kaza kameradaFatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde, tek teker üstünde ilerlediği iddia edilen motosiklet sürücüsü Ebubekir Sözcü (22) motosikletten düşerek hayatını kaybetti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet