Geri Dön

Kadın Filmleri Festivali’ne zabıta baskını

Bu yıl “Kadınların sineması, kadınların direnişi, direnişin sineması ” temasıyla düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından kadın filmlerinin izleyiciyle buluştuğu 13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ’nin dün Rampa Kafe’deki gösterimini zabıta bastı.

Zabıta ekipleri yaklaşık 1 saatlik mücadelenin ardından mekanı terk etti. Festivalin koordinatörü Melek Özman ’ın verdiği bilgiye göre dün saat 15.00 sıralarında gösterilen Cezayir İç Savaşı ’nda kadınların rolünü konu alan ‘10949 Kadın’ adlı filmin gösterimine bir saat sonra gelen zabıta, mekanın ruhsatı olmadığı gerekçesiyle filmin gösterimini durdurmak istedi. Kafenin festival mekanı olduğunu ve sinemayı basıp gösterimi kesemeyeceklerini söylemelerine rağmen gitmemeleri üzerine “Tutuklayın bizi ” dediklerini aktaran Melek Özman, “Bir saat fiziksel bir direniş sergiledik. Kadın izleyiciler de mekanı terk etmeyerek bize destek verdi” diyerek olayı anlattı. Zabıta yaklaşık 1 saat sonra araya Beyoğlu Belediyesi’nden isimlerin girmesinin ardından mekanı terk etti. Koordinatör Melek Özman, filmin yönetmeni Nassima Guessoum’nun da olaya “Türkiye’ye hoş geldiniz ” diyerek tepki gösterdiğini belirtti.

İletişim Başkanlığı'ndan Preveze Deniz Zaferi için klipİletişim Başkanlığınca Preveze Deniz Zaferinin yıl dönümü dolayısıyla marş ve klip hazırlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber