Geri Dön
GündemKadın temsili hâlâ yetersiz

Kadın temsili hâlâ yetersiz

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Parlementolar Arası Birlik (IPU) tarafından yayımlanan ‘Siyasette Kadın 2021 Haritası’na göre, parlamentolarda, bakanlıklarda, devlet ve hükümet başkanlıklarında kadın oranı arttı, ancak kadınların temsili hâlâ yetersiz

Kadın temsili hâlâ yetersiz

MELTEM GÜNAY / İstanbul

1 Ocak 2021 itibarıyla ülkelerdeki hükümet, devlet ve parlamento düzeyindeki kadınların temsiliyetini gösteren ‘Siyasette Kadın 2021 Haritası’, hükümet ve devlet başkanı kadınların ve bakan düzeyindeki kadınların oranının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Geçen yıl bakan pozisyonlarındaki kadın sayısında yüzde 21.3’e ulaşan artış, bu yıl yavaşlayarak yüzde 21.9’a ulaştı. 2019 yılında yüzde 20.7 olarak gerçekleşmişti. Veriler, hükümet düzeyinde kadın temsilinin olmadığı ülkelerin sayısının da arttığını gösteriyor. Türkiye ise kadın milletvekili oranı sıralamasında 122’inci sıradan 129’a geriledi.

Kadın temsili hâlâ yetersizCesur adımlar şart


Haritaya göre, 22 ülkenin devlet ve hükümet başkanlıklarında kadınlar var. Bu sayı 2020 yılında 20 ülkeydi. 1 Ocak 2021 itibarıyla devlet başkanı kadınların oranı yüzde 5.9 (152 ülkenin 9’u), hükümet başkanı kadınların oranı yüzde 6.7 (193 ülkenin 13’ü). Kadınlar tarafından yönetilen ülkelerin çoğu Avrupa’da. Danimarka, Finlandiya, İzlanda ve Norveç kadınlar tarafından yönetiliyor.

Kadın bakanlar, sosyal işler, kadın ve toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili bakanlıklardaki egemenliğini sürdürdü. Diğer yandan ağırlıklı erkeklerin
bulunduğu bakanlıklar, 2021 yılında kadınlar daha fazla yer almaya başladı. Savunma bakanlıklarındaki kadın oranı 2020 yılında yüzde 10.1 iken, 2021 yılında küçük bir artışla yüzde 11.9’a çıktı. Finansal bakanlıklarındaki kadın oranında da artış görüldü. 2020 yılında yüzde 11.5 olan kadın oranı yüzde 13.6’ya çıktı. Dışişleri bakanlıklarındaki kadın oranı ise önemli bir artış göstererek yüzde 16.82’den yüzde 26’ya çıktı.

Karar almada etki


Kadınların karar alma mekanizmalarına dahiliyeti olmadan hiç bir ülkenin kalkınamayacağını vurgulayan UN Women İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka, “Kadınları karar alma mekanizmalarının merkezine yerleştirmek ve temsiliyetlerini sayıca artırmak için cesur ve kararlı adımlar atmalıyız. Bunu hemen yapmalıyız” dedi. IPU Genel Sekreteri Martin Chungong de, “Kadınların karar alma mekanizmalarındaki artış oranı yeterli değil. Özellikle salgında ön saflarda yer alan sağlık, bakım ve hizmet sektöründe çalışan kadınların oranının yüzde 70 olduğunu düşünürsek hiç yeterli değil.

Kadınların siyasette daha fazla temsili için kadın erkek hep birlikte çalışmalıyız. Şu anda ihtiyacımız olan siyasi irade” diye konuştu.

Otomobilin bagajındaki çocuk ipe bağlı atı koşturduğuBursa'da bir çocuğun seyir halindeki bagajında yolculuk yaparak, iple bağlı olan atı yolda koşturduğu anlar cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet