Geri Dön

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesinin önemi...

Kadir Gecesi tüm İslam alemi ve Müslümanlar için en mübarek gecelerden birisidir. Kur'an'da Kadir Gecesinden Kadir Suresi'nde bahsedilmiştir. Peki, Kadir Gecesinin anlam ve önemi nedir? Kadir Gecesi hangi gün idrak edilecek?

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesinin önemi...

Kadir Gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Allah tarafından Cebrail aracılığı ile indirilmeye başlandığı gecedir. Kadir Gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilmiştir.

KADİR GECESİ NE ZAMAN İDRAK EDİLECEK?

2019 Yılı Kadir gecesi 31 Mayıs Cuma gecesi idrak edilecek.

KANDİL GECELERİNE ÖZEL BİR NAMAZ VAR MIDIR?

Hz. Peygamber, mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini talep etmiştir. Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsedilmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çeki düzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla Müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kandil gecelerinin gündüzlerinde de oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.); “Şabanın ortasında yani berat gecesinde ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle! ‘ der.” buyurmuştur.

Maske uyarısı yapan sağlık çalışanını darp eden kişi gözaltına alındıKahramanmaraş'ta maske takma uyarısında bulunan filyasyon ekibinde görevli diş hekimini darbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber