Geri Dön
GündemKadir Gecesi'nde hangi dua edilmeli? Kadir Gecesi'nde nasıl ibadet edilmeli?

Kadir Gecesi'nde hangi dua edilmeli? Kadir Gecesi'nde nasıl ibadet edilmeli?

İslam alemi için 1000 aydan daha hayırlı kabul edilen Kadir Gecesi için heyecan dorukta. Dünyada olduğu gibi yurt genelinde de milyonlarca vatandaşımız Kadir Gecesi duaları ve Kadir Gecesi ibadetleri ile ilgili araştırmalar yapıyor. İşte ayrıntılar...

Kadir Gecesi'nde hangi dua edilmeli? Kadir Gecesi'nde nasıl ibadet edilmeli?

Ramazan ayının en önemli gecesi olmasının dışında bütün senenin de en önemli gecesi olarak kabul edilen Kadir Gecesi, taşıdığı önem itibariyle İslam dini açısından büyük bir hassasiyet arz eder. Bu özel gece tüm Müslümanlar tarafından dikkate alınmalı ve büyük bir özenle istifade edilmeye çalışılmalıdır.

Kadir Gecesi neden önemlidir?

Gerek İslam'ın kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim'den gerek ise İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in sünnet ve hadislerinden anlaşılabileceği üzere Kadir Gecesi çok önemli bir gecedir. Kur'an-ı Kerim'de yer alan Kadir Suresi, sadece bu özel gecenin önemine dikkat çekmek için indirilmiştir. Surede, bu gecenin bin aydan daha hayırlı bir gece olduğu ifade edilir ve bu gecenin, sabah ağarıncaya kadar özel kılındığına dikkat çekilir. Yapılan ibadetlerin de kat kat sevap kazandırdığı bu özel gece, ibadet ile ve dua ile geçirilmelidir.

Namazlar özenle kılınmalı

Gece boyunca farz namazlar olan akşam ve yatsı namazı ile sabah namazı özenle ve zamanında kılınmalıdır. Bu namazlara ek olarak Ramazan boyunca kılınan teravih, gece süresince kılınabilen teheccüt ve diğer nafile namazlar da kılınarak daha çok sevap kazanılabilir.

Bolca tövbe ve istiğfar getirilmeli

Allah'ın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı Kadir Gecesi'nde bolca dua edilmeli ve geçmiş günahlar için tövbe edilerek Yaradan'dan af dilenmelidir.

Çokça Kur'an okunmalı

Özellikle Kadir Suresi olmak üzere gece boyunca Kur'an-ı Kerim'in hem Arapça'sı hem de Türkçe'si okunmalı ve muhabbetli bir ruh haline girilmelidir.

Kadir Gecesi Namazı kılınmalı

Kadir Gecesi'ne özel bir namaz olan Kadir Gecesi Namazı, bu akşam kılınmalıdır. İki rekattan oluşan bu namazın iki rekatında da Tahiyyat'a oturulur ve ikinci rekatın sorununda selam verilir. Selamdan sonra on bir defa "Allah u Ekber, Allah u Ekber, La ilâhe illallâhu vallâhu ekber. Allah u Ekber ve lillâhil hamd" denir. Ardından 100 adet İnşirah Suresi ve 100 adet de Kadir Suresi okunur.

Kadir Gecesi duası

Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde “İnanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya edenlerin geçmiş günahlarının affedileceğini” müjdelemiştir. (Buhari, “Fazlu Leyleti’l-Kadr, 1) Ramazanın son on gününe girildiğinde Hz. Peygamber dünyevi işlerinden uzaklaşıp itikâfa çekilir, geceleri daha çok ibadet ve tefekkürle geçirdiği gibi ailesini de ibadet için uyanık tutardı. Hz. Aişe validemiz : “Ya Resulallah, Kadir Gecesi’ne rastladığım zaman nasıl dua edeyim?” diye sorunca, Peygamber Efendimiz : “Ey Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” şeklinde dua ve niyazda bulunmasını tavsiye buyurmuştur (Tirmizi, Deavât 84). Bu gece melekler yeryüzüne inerken bereket ve rahmet de iner. Bu gece her iş için bir selamet ve saadet gecesidir. Bu gecenin kadrini bilen ve onu iyilikle ve ibadetlerle ihya eden kimse Allah katında yüksek yer ve şeref sahibi olur.

Sağlık Bakanlığı duyurdu: 5 milyon doz Sinovac aşısı Türkiye'ye ulaştıSağlık Bakanlığı, THY kargo uçağı ile Çin'den yola çıkan 5 milyon doz Sinovac aşısının bugün Türkiye'ye ulaştığını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı randevularında yaş sınırının 30'a indiğini açıkladı. Öte yandan Bakan Koca'dan aşılarla ilgili randevu uyarısı geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet