Geri Dön

‘Kan veren bir gün izinli olmalı’

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’tan kan bağışını teşvik için ilginç bir teklif geldi. Bu sene ağır kış şartları nedeniyle kan stoklarında düşüş yaşadıklarını söyleyen Kınık, “Ocak ayının başında bu anlamda kırmızı alarm oluşunca vatandaşımıza bir çağrıda bulunduk” dedi.

‘Kan veren bir gün izinli olmalı’

Kınık, “Dünya’da kan bağışını teşvik etmek adına farklı uygulamalar yapılıyor. Doğrudan maddi bir destek olmasa bile dolaylı anlamda sosyal prestiji arttırmaya yönelik mesela maç biletlerinde, sanat etkinliklerinde veya bazı sosyal alanlarda öncelik verilmesi gibi bir takım katkılar var. Çalışanların kan noktalarımıza gelip kan bağışladıklarında o gün için izinli sayılmalarını arzu ediyoruz. Bu çerçevede de bir düzenleme yapılacağını ümit ediyoruz” diye konuştu.

Yapılması planlanan düzenlemenin (kan bağışçılarına izin) kamu ve özel sektörde eş güdümle yürütülmesi gerektiğini ifade eden Kınık, “Yılda 3 milyon ünite kan toplamamız gerekiyor. Öğrenciyse, çalışansa da bu kanı vermek durumunda. Onun öğrenciliğini ve çalışma hayatını da olumsuz etkilememesi gerekiyor. İnşallah düzenleme de yakında geçer” dedi.

Sakarya'da silahlı dehşet! Üstlerine kurşun yağdırdıGelen son dakika haberine göre; Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde özel bir hastanenin önünde kimliği belirsiz bir kişi, yanında taşıdığı silahla 3 kişiye ateş ederek kaçtı. Yaralanın 3 kişiden birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet