Geri Dön

Kangal kırması ‘Arslan’ı itfaiye kurtardı

MANİSA'da son iki gündür yağan yağmur nedeniyle Gediz nehrinin kolu olan Nif çayı taştı. Binlerce dönüm üzüm bağı ve birçok bağevi sular altında kaldı. Gediz Ovası Hasırcı Mevkii'nde 69 yaşındaki Rüstem Korkmaz’a ait bağevinde sulardan dolayı mahsur kalan ‘Arslan’ isimli çoban köpeği, Manisa İtfaiyesi tarafından kurtarıldı.
Aşırı yağmur nedeniyle Gediz Nehdri yatağına sığmadı. Gediz’in kolu olan ve Turgutlu üzerinden gelen Nif çayı taştı. Gediz Ovası'nda binlerce dönüm üzüm bağı ile onlarca bağevi sular altında kaldı. Gece saatlerinde Gediz Ovası'nda meydana gelen taşkınlar, zaman ilerledikçe binlerce dönüm alanın sular altında kalmasına neden oldu. Mevsimin kış olması nedeniyle, neredeyse yarısına kadar sular altında kalan bağevlerinde insan bulunmaması can kaybını önledi.
Turgutlu yolu üzerinde Manisa Kapalı Cezaevi'nin karşısındaki Hasırcı Mevkii'nde Rüstem Korkmaz’a ait bağ evi de sular altında kaldı. Manisa’daki evinden kendi imkanları ile bağevine ve arazisine gidemeyen Korkmaz, Çiftçi Malları Koruma Teşkilatı'ndan yardım istedi. Teşkilat binasına gelen itfaiye ekipleri, araçların yarım metreyi bulan su birikintisinden geçemeyeceğini anlayınca, dozer çağırdı.
Dozer, teşkilat binasından Rüstem Korkmaz'ın bağevine ulaşan 2 kilometrelik yolu, ancak 1,5 saatte gidebildi. Bazı yerlerde suların bir metreye kadar yükselmesi nedeniyle dozer, eve ancak 50- 60 metre kadar yaklaşabildi. Burada, dozerden inen itfaiyecileri ve Rüstem Korkmaz'ı gören Arslan isimli kangal kırması köpek, onlara doğru yaklaşmaya çalıştı. Evin bahçesinde bağlı bulunan Arslan'ı sahibi çözdü. İtfaiyecilerin yardımıyla dozerin yanına gelen Arslan bu kez de araca binmek istemedi. İtfaiyeciler de çareyi Arslan'ı dozerin yanına bağlayarak götürmekte buldu. Arslan zaman zaman yürüyerek zaman zaman da yüzerek Çiftçi Malları Koruma Teşkilatı binasına ulaştı.
Rüstem Korkmaz, itfaiye çavuşu Yaşar Doğru'ya teşekkür ederek, “Sağolun. Bir can kurtardınız. Eğer sular biraz daha yükselseydi, Arslan bağlı olduğu için boğulup ölebilirdi” dedi.

Profesörden maske uyarısı: Çocuklara renkli maske almayınKoranovirüs salgınında okullarda yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte bazı veliler miniklerin arkadaşlarıyla okulda maskelerini değiştirdiğine dikkat çekti. Çocukların maskelerini birbirleriyle değiştirmelerinin son derece riskli olduğunu ifade eden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, ailelerin çocuklarını çizgi film karakterli maskeler yerine, koruyucu etkisi yüksek cerrahi maskelere yönlendirmesinin maske değişiminin önüne geçeceğini kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber