Geri Dön
Gündem‘Kar kış olunca ne yapacağız?’

‘Kar kış olunca ne yapacağız?’

Elazığ’ı vuran 6.8’lik depremin merkez üssü Sivrice ilçesi olurken, kırsalda depremden en fazla etkilenenlerin başında ilçeye bağlı köyler geliyor.

‘Kar kış olunca ne yapacağız?’

Milliyet, fay hattı üzerinde ve yakınında bulunan Çevrimtaş, Ilıncak ve Duygulu köylerini gezdi. Depremin etkisiyle, bu köylere giden yolun bazı bölümlerinde büyük çatlaklar ve göçükler oluştu. Artçı sarsıntılar karlı dağ yolunun, kaya düşmesi, ağaç devrilmesi gibi nedenlerle kapanmasına neden oluyor. Köylere giden yolun üzerinde iki köy camisinin minarelerinin de yıkıldığı görülüyor.

Çevrimtaş yerle bir

Sivrice fay hattının çok yakınında bulunan Çevrimtaş Köyü’ndeki tüm evler yerle bir olmuş durumda. Köyün yukarısındaki bulunan yerleşim yerindeki evlerde de ağır hasar var. Köyde, Ramazan Ertaş ve Yaşar Güçlü hayatını kaybetti, altı kişi yaralandı. Ertaş’ın Elazığ merkezde ikamet ettiği, sömestr tatili için çocuklarıyla birlikte köye geldiği öğrenildi. Köylülerin büyük çoğunluğu depremden sonra, akrabalarının yanına gitti, AFAD köye iki çadır kurdu. Hayvancılık ve kayısı ticareti yapılan köyde, hayvanların çoğu da toprak altında kalarak öldü. Hayvan cesetlerinin koku ve hastalığa yol açmasından endişe ediliyor. Depremden sonra anne ve babasının yaşadığı köye ulaşan Engin Ertaş şunları anlattı: “Depremin merkez üssü Sivrice olunca telefonlara koştuk ancak köydekilere ulaşamadık. Ardından ölen amcamın oğlu Ramazan Ertaş’ın çocuğuna ulaştık, ‘Abi, evler yıkıldı, toprak altında kaldık. Gelin kurtarın bizi’ dedi. Köyün üst mahallesinde oturanları arayıp, aşağı mahallenin yıkıldığını söyledik. Tüm köylü koşarak, yıkılan evlere gitti. Elektrikler yok, köy zifiri karanlık. Yollar kapandığı için, ilk planda kimse yardıma gelemiyor. Jandarma ve ekipler yolu açarak ulaşıyor yola.”

Ilıncak’ta bir kişi öldü

Milliyet’in ikinci durağı merkeze 45 kilometre uzaklıktaki Ilıncak köyü oldu. Köyde, enkaz altında kalan Duran Suçlu hayatını kaybetti. 40’a yakın kişinin yaşadığı köyde evlerini kullanamayan Duygulu sakinleri soğuk hava, barınma ve yemek sorunu yaşıyor. AFAD’ın bölgeye ilk planda iki çadır getirdiğini belirten köylüler, jandarma ve köylülerin uğraşları sonucunda çadırları kurduklarını anlattı. Köylülerden Orhan Dengiz, “Çadır sayımız yetersiz. Geceleri hava sıcaklığı -15’e kadar düşebiliyor. Buz kestik önceki gece. Çadır içindeki soba yeterince ısıtmıyor. Deprem öldürmedi, soğuk hava öldürecek. Kar kış olduğunda ne yapacağız” diye soruyor. Sıcak yemeğin de sorun olduğunu söyleyen Dengiz, “Evlerimize giremiyoruz. Bazı evlerde mutfaklar çökmüş. Buraya seyyar bir mutfak kurulmalı, sıcak yemek getirmeliler. Gıda yardımı henüz ulaşmadı. Banyo yapamıyoruz” diye konuştu. Dengiz, Ilıncak’ta ölen Duran Suçlu’nun da yeğeni. Dengiz, “Annem, kardeşini kaybedince psikolojisi bozuldu, onu da tedavisi için İstanbul’a götüreceğim” dedi. Duygulu’da evi ağır hasar görenlerden biri olan Mustafa Doğan, “Şehir merkezlerine yardım var ama köylerde yardım yeterli değil. Bizi unutmasınlar” dedi.

‘Kar kış olunca ne yapacağız’

‘Sürekli camide yatamayız’

Elazığ merkezli depremden en fazla etkilenen Mustafa Paşa Mahallesi’nde Kalay ve Ayken apartmanları tamamen yıkıldı, mahallede hasarlı birçok bina da boşaltıldı. Evlerindeki eşyalarını bırakarak, sokağa inen mahalle sakinleri, geceyi sokakta, camilerde, okulda ya da çadırlarda geçiriyor. Mahallede oturan Özgür Gültekin, “Çok mağduruz, bize bilgi verilmiyor. Yardımların ulaştığı söyleniyor ancak biz ve birçok aile yardım almadık” dedi. Çalıgüllü Sokak’ta bulunan 21 numaralı dairede ağır hasar almış durumda. 25 kişinin yaşadığı apartmanda, iki engelli kız çocuğu da yaşıyordu. Aile, çocuklarını akrabalarına gönderdiğini söylüyor. Bina sakinlerinden, Mustafa Özay, “Yemeği kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Bize yardım ulaşmadı. Binaya giremiyoruz, eşyalarımız içerde kaldı” diye konuştu. Ali Çınar da “Bir an önce yapılması gereken neyse yapılsın. Sürekli camide ya da arabada yatamayız ki” dedi.

 

 

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 2 Ağustos 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 270 bin 426 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 898 kişinin testi pozitif çıktı, 91 kişi hayatını kaybetti.Sağlık Bakanlığı tarafından 2 Ağustos 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Vaka sayılarındaki artış hızı azalma eğiliminde. Bunu kalıcı hale getirecek olan biziz. Tedbirden taviz vermeden aşınızı olun." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet