Geri Dön
GündemKoca Yusuf 49 kişi için hazır

Koca Yusuf 49 kişi için hazır

Yeni tip koronavirüs salgınının merkezi olarak gösterilen ve Çin’in Hubey Eyaleti’nin yönetim merkezi aynı zamanda en büyük şehri 11 milyon nüfuslu Vuhan, karantina altında tutuluyor.

Koca Yusuf 49 kişi için hazır

Çin hükümeti, Vuhan şehrine giriş ve çıkışlara izin vermezken Türkiye, karantina nedeniyle kentte sıkışıp kalan Türk vatandaşları için harekete geçti. Bu kapsamda, 34’ü Türk olmak üzere 7 Azerbaycan, 7 Gürcistan ve 1 Arnavutluk vatandaşı ile birlikte 49 kişinin Türkiye’ye getirilmesi için Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri iş birliğinde planlamalar yapıldı. “Koca Yusuf” adlı A400M tipi askeri kargo uçağı, dün büyük tahliye operasyonunu gerçekleştirmek için Kayseri’den Ankara’daki Etimesgut Askeri Havalimanı’na getirildi. Son kontrolleri yapılan uçağa, virüsle mücadelede kullanılacak tıbbi yardım malzemeleri de yüklendi.

Koca Yusuf 49 kişi için hazırUzmanlarla uçacak

Uçakta mürettebat dışında 6 sağlık personeli yer alacak. Ekipte 2’si enfeksiyon uzmanı profesör, 4’ü enfeksiyon kontrol hemşiresi olacak. Sağlık personeli ve mürettebat tedbir amaçlı olarak özel koruyucu kıyafetlerle tahliye edilenlere eşlik edecek. Vuhan’a 16 saatlik yolculuk sonunda ulaşması öngörülen Koca Yusuf’un kalkış için hazır olduğu, Çin makamlarından son onay alınır alınmaz operasyonun başlayacağı bildirildi.

Planı hazır

Vuhan’dan Türkiye’ye getirilecek 49 kişi, Ankara’da şu anda boş bulunan bir hastanede karantina altına alınacak. Bu hastaneye başka hasta alınmayacak. Tahliye edilenler tedbir amaçlı olarak 14 gün süreyle karantina altında tutulacak. Şu ana kadar hiçbir Türk vatandaşında virüs tespit edilmedi.

TİKA’dan 93 bin maske

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla, askeri kargo uçağına, ülkeden yapılan maske ve benzeri tıbbi malzeme yardımı çağrısı doğrultusunda tıbbi malzeme yüklendi. Yüklenen malzelemer arasında bin biyolojik tehlike tulumu, 93 bin 500 koruyucu filtreli maske, 1000 tek kullanımlık koruyucu kıyafet bulunuyor.

Boğulma tehlikesi geçiren torunlarını kurtardı ama kendisi boğulduManisa'nın Saruhanlı ilçesinde, serinlemek için girdikleri yangın söndürme göletinde boğulma tehlikesi geçiren 3 torununu kurtaran ancak kendisi dipteki balçığa saplanarak yaşamını yitiren Bilhan Yılmaz (59), gözyaşları içinde toprağa verildi. Yılmaz'dan geriye kurtardığı torunlarından kardeş olan ikisiyle çektirdiği fotoğrafı kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet