Geri Dön
GündemKonya'da ulaşıma kar engeli! Ekipler sürücülere uyarılarda bulundu

Konya'da ulaşıma kar engeli! Ekipler sürücülere uyarılarda bulundu

Konya’da kar yağışı ve buzlanma nedeniyle kara yolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor. Hava yolu ulaşımında ise İstanbul seferini yapan uçaklar iptal edildi.

Konya'da ulaşıma kar engeli! Ekipler sürücülere uyarılarda bulundu

Kentte gece yarısı başlayan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Buzlanma nedeniyle bazı yollarda meydana gelen maddi hasarlı trafik kazaları ulaşımda aksamalara neden oldu. Kenti diğer illere bağlayan yollarda da polis ekipleri, sürücülere uyarılarda bulunuyor.

Konya’yı Adana’ya ve Isparta’ya bağlayan yollarda TIR’ların, Konya-Antalya kara yolunda ise TIR ve otobüslerin geçişine izin verilmiyor. Konya Havalimanı'ndan İstanbul gidecek uçakların seferleri de iptal edildi. Belediye ekiplerinin temizleme çalışmalarına devam ettiği kentte etkisini sürdüren kar yağış ise güzel görüntüler oluşturdu.

Konya'da Meteoroloji verilerine göre en fazla karın, 1,5 metre yükseklikle Bozkır ilçesi Sorkun Yaylası'na yağdığı belirlendi. Geçen pazar günü çığ düşen Konya- Antalya kara yolunun Alacabel mevkiinde ise kar kalınlığı 1 metre olarak ölçüldü.

İDARİ İZİN KARARI

Konya Valiliği, devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların bugün saat 15.30 itibarıyla idari izinli sayılacağını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, "İlimizde devam eden kar yağışının akşam saatlerinde oluşturacağı trafik yoğunluğunu ve riskleri azaltmaya yönelik olarak; İzin vermeye yetkili kurum amirlerince (sürekli verilmesi gerekli hizmetlerde çalışanlar hariç) saat 15.30 dan itibaren diğer personele idari izin verilmesi kararlaştırılmıştır" denildi.